Jak je možné, že Nikola Tesla už na počátku 20. století predikoval přesnou budoucnost technologií?

Srbsko-americký inženýr, narozený v roce 1856, vymyslel nejen mnoho skvělých vynálezů, ale i predikoval budoucnost.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podle webu History.com vynalezl Tesla první elektromotor na střídavý proud, stejně tak generátor střídavého proudu a přenosovou technologii. Tento druh proudu je dnes celosvětovým standardem pro přenos elektřiny. Kromě toho vynalezl elektrický oscilátor, metry a Teslův transformátor na vysoké napětí. Spojil se také s General Electric, aby postavil první moderní elektrárnu pomocí instalace generátorů střídavého proudu v Niagarských vodopádech.

Teslovy technologické predikce

Kromě velmi plodné vynálezecké kariéry byl Tesla také futurista. Mnoho jeho předpovědí ohledně budoucích technologií naprosto přesně popisuje moderní svět. Což je ohromující vzhledem k tomu, že za jeho života byl vrchol elektřiny v rádiu a žárovkách. Čtveřice jeho největších odhadů se potvrdila a dnešní technologie je beze zbytku naplňují.

Wi-Fi a chytré předměty

„Když bude Wi-Fi perfektně aplikována, stane se celá Země jedním obrovským mozkem,“ řekl Tesla v roce 1926 během interview, které přetiskl Wired. Tesla předvídal bezdrátová zařízení a jejich budoucí zjednodušení. Predikoval, že budou bez vzájemného rušení komunikovat jedno s druhým. Popsal také živé přenosy i sociální sítě. Lidé budou dle jeho slov sledovat na dálku sportovní přenosy a celosvětové události, jako kdyby byli přímo v místě konání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle Tesly budeme jednoho dne schopni komunikovat, posílat dokumenty, hudbu i video napříč celým světem, a to bezdrátově. Nejen, že se to splnilo se zrodem internetu v 80. letech a Wi-Fi v 90. letech, ale předvídal tím také IoT, tedy internet věcí. „Řízení domácnosti jako teplo, světlo a domácí mechanismy, toto všechno lidi osvobodí od domácích prací a bude komunikovat a pracovat bezdrátově,“ prohlásil tehdy Tesla.

Umělá inteligence a robotická vozidla

Tesla popsal samohybné vozy, drony i samostatné roboty. Představoval si auto, jež se samo řídí a rozhoduje. Věřil v dálkově řízené stroje, tedy drony. Aby své tvrzení dokázal, předvedl už v roce 1898 dálkově řízený člun. Podle BBC byla technologie na svou dobu velice pokročilá a lidé byli přesvědčeni, že uvnitř musí být malá opička, která člun řídí.

Bezdrátový přenos elektřiny

V roce 1901 postavil Tesla Wardenclyffe – bezdrátovou věž v New Yorku. Cílem bylo ji použít k přenosu bezdrátového signálu přes Atlantik a zásobit chudé lidi. Investoři nicméně nesouhlasili s plánem dávat všechno zdarma, takže věž byla zničena ještě před dokončením.

Chytré telefony

Nikola přesně popsal naše moderní smartphony, a to v živých detailech. Budou to bezdrátová zařízení pro telefonování a video, jednoduchá, propracovaná a přenosná. „Člověk bude takovou věc moci nosit v kapse u vesty,“ řekl Tesla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výstřední a bláznivý génius

Během svého života byl Tesla velmi respektován, zcela ovšem pasoval do stereotypu mnoha významných vědců řízených jejich géniem. Prohlašoval bizarní věci, že třeba pracuje na motoru poháněném vesmírnou energií. Mělo jít o novou formu, která vzdorovala Einsteinově fyzice. Měl také vyrábět zařízení na snímání myšlenek a paprsky smrti, jež by ukončily veškeré války světa. Ačkoli byl technologickým průkopníkem, většinu života strádal.

Co dalšího vás o Teslovi ještě napadá?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články