Archeologům se podařil neuvěřitelný objev. Čím se dívka z kmene Inků, jejíž tělo je staré více než 500 let, liší od ostatních?

Mladá dívka ve věku 14–15 let byla obětována v době před 500 lety. Po celá staletí tak byla uložena v ledu na vrcholku 6 000 metrů vysoké hory.

i Zdroj fotografie: S vědomím José Fontanelli
                   

Tato ledová rakev ji naprosto perfektně uchovala a spolu s ní ještě dvě další mladé oběti náboženských rituálů. Jedním je 7letý chlapec a druhým 6letá dívenka. Místo tradiční DNA analýzy provedli badatelé rozbor proteinů nacházejících se uvnitř tkání. Podle výsledků měla zdánlivě zdravá dívka trpět bakteriální infekcí plic podobnou tuberkulóze. Je to také navíc první historický případ, kdy byla tato infekce nalezena uvnitř mumie. Studie byla publikována v Public Library of Science ONE.

Jednu z nich zasáhl blesk

Jedinečná mumie byla skupinou vědců z New York University nalezena v roce 1999 na úpatí sopky Llullaillaco. Ta se vypíná do výšky 6 739 metrů nad mořem na hranici Argentiny a Chile. Celkem našli archeologové tři mumie, na rozdíl od pečlivě balzamovaných egyptských „kolegů“ zachované díky hlubokému zmrazení. Zkoumání bylo podrobeno také tělo sedmiletého chlapce, k průzkumu mladší dívenky se vědci zatím nerozhodli.

Podle předběžného ohledání to vypadá, že byla dívka zasažena bleskem, což může ovlivnit přesnost výsledků jakéhokoli rozboru a analýzy. Je velmi pravděpodobné, že všechny tři děti byly obětovány, což potvrzují i artefakty nalezené v jejich blízkosti. Jedná se o zlato, stříbro, oblečení, jídlo a také extravagantní čelenky. Jsou vyrobeny z bílého peří neznámých ptáků. Inkové si tyto děti nejspíše zvolili jako obětinu pro jejich krásu.

Rok v přípravě na obřad

Další okolností je skutečnost, že děti byly na rozdíl od dospělých považovány za čisté bytosti. Obětování dětí se u Inků ovšem příliš často nevyskytovalo. Na základě předchozích výzkumů se ukázalo, že děti byly rok před obětováním velmi dobře krmeny. Nešlo ovšem o množství, ale kvalitu potravin. Zatímco v předchozím a jasně rolnickém životě jedly jen zeleninu a brambory, v přípravě na rituál se jim dostávalo kukuřice a sušeného lamího masa.

iZdroj fotografie: S vědomím José Fontanelli

Incká říše byl státní útvar v Jižní Americe v hornatých andských oblastech. Dnes jde o území Kolumbie, Peru, Bolívie, Chile a Argentiny. Ve své době šlo o největší indiánskou říši amerického kontinentu, která však zanikla během 16. století pod náporem Španělu. Ti využili i vnitřních rozepří vládnoucí rodiny. Mnohonárodní a velmi různorodý stát pak během jednoho roku vojensky rozdrtili. Většina pozůstatků byla následně systematicky zničena.

Které další ledové mumie vás napadají?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články