Používání internetu v práci je pro některé zaměstnance nedílnou součástí každého pracovního dne. Tomu by však mohlo být brzy konec.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Jen v České Republice je přibližně 8 milionů internetových uživatelů, přičemž více než 85 % z nich jsou lidé starší 10 let. Internet je nedílnou součástí většiny kancelářských prací. A téměř každý, nehledě na pracovní pozici, využije alespoň občas internet k tomu, aby si svou práci určitým způsobem usnadnil. Čas od času použije v práci internet každý, ať už k činnostem s prací související, nebo jen k obyčejnému surfování. Tomu však může být brzy konec. A důvodem přitom není prokrastinace, informuje o tom portál Arts Technica.
Zákaz internetu možná čeká i vás
Společnost Google chce zakázat svým zaměstnancům používání internetu během pracovní doby. Jaký je účel tohoto radikálního kroku? Vysvětlení je poměrně logické. Zdá se, že Google byl stále častěji vystaven kybernetickým útokům od doby, kdy zavedl svou vlastní umělou inteligenci Bard. Aby snížil toto nebezpečí, přichází nyní s neobvyklým řešením. V novém pilotním projektu se tento internetový gigant nyní spoléhá na dobrovolníky z řad svých zaměstnanců. Od této chvíle musí pracovat na počítačích, které nejsou připojeny k internetu. Informoval o tom americký zpravodajský web CNBC.
Větší bezpečnost
Mluvčí Google uvedl: „Zajištění bezpečnosti našich produktů a uživatelů je jedním z našich hlavních cílů. Pravidelně hledáme způsoby, jak posílit naše interní systémy proti zákeřným útokům.“ Společnost původně přijala pro tento test více než 2 500 nových zaměstnanců, ale nakonec ho upravila a využila jako dobrovolníky zaměstnance ze svých starých řad. Těm Google vypnul přístup k internetu, s výjimkou interních webových nástrojů a samozřejmě webových stránek vlastněných Google, jako je Google Drive a Gmail, píše Business Insider.
Surfování je konec
Kromě toho někteří zaměstnanci nemají administrativní přístup k svým počítačům, což znamená, že nemohou provádět administrativní příkazy ani instalovat softwary. Zmíněný projekt má minimalizovat riziko kybernetických útoků. Google přitom není jedinou společností, která se tak rozhodla. Podobné kroky podle webu novinky.cz udělal i Samsung. Ten z důvodu bezpečnosti zamezil svým zaměstnancům používání ChatGPT.
Co Česko?
Vzhledem k tomu, že většina společností usiluje o bezpečnost v kybernetickém světě a zamezení útoků, je dost možné, že podobná pravidla začnou implementovat i české společnosti. Mnozí zaměstnanci by tak mohli na surfování na internetu zapomenout. Otázkou je, jakým způsobem by se zaměstnanci k novým pravidlům o užívání internetu postavili.