Je pravda, že psi poznají zlé lidi? A proč se stává, že jindy přátelský pes dokáže zaútočit?

Proč je váš čtyřnohý kamarád na někoho agresivní i bez zjevné příčiny je poměrně jasné. Mnoho lidí si však důvody neuvědomuje.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Za svůj život přijdete do kontaktu s nespočtem psů různých plemen a povah. Pravděpodobně se vám již někdy stalo, že na vás některý z nich reagoval ostřeji, popřípadě agresivně. Možná jste dokonce sami majiteli psa, který je socializovaný, přátelský, avšak na některé lidi vrčí či se jim vyhýbá. Jestliže vás zajímá, zdali má toto nestandardní chování nějaký důvod, odpověď je ano, a těch důvodů je vícero. Zjistěte, co vede jindy přítulné psy k až téměř agresivní reakci.

Psi reagují na pocity druhých i ty vaše

Vztah mezi člověkem a psem je zcela unikátní a ve zvířecí říši takřka nemá obdoby. V průběhu domestikace vlka obecného, která probíhala před více než 15 000 lety, došlo k postupné změně DNA u ochočených zvířat. Vědci jsou přesvědčeni, že tato změna je vyvolána chovem a množením „přátelských jedinců“, kteří již v tu dobu vykazovali určité genetické odchylky od zbytku populace (odchylkou byla samotná přátelskost).

iZdroj fotografie: Depositphotos

U současných psů je proto vysoce rozvinutá tzv. hypersociabilita, kdy se zvířata až úzkostně snaží o udržení optimálních vztahů s lidmi, a sice přizpůsobením se, minimální asertivitou a vyhýbáním se konfliktům. Aby to bylo možné, psi se naučili vnímat pocity svých pánů a lidí, s nimiž přijdou do kontaktu. Jelikož psi členy své rodiny chrání, mohou na cizí osobu začít vrčet v momentě, kdy rozpoznají, že se jí bojíte. Ostřeji reagují i v případě, že vycítí strach, který pociťuje kolemjdoucí či vaše návštěva. Strach cizího člověka je pro ně totiž signálem, aby byli ve střehu.

Nestandardní reakci vyvolal momentální podnět

Ovšem za netypickými reakcemi vašeho čtyřnohého přítele nestojí jen jeho schopnost rozpoznat lidské pocity. Některé důvody jsou mnohem prostší. Může jimi být pociťovaná akutní bolest, kdy pes dává vrčením najevo, že nestojí o fyzický kontakt, který by mu byl – vzhledem k bolesti – nepříjemný. Dalším důvodem může být vzpomínka či špatná zkušenost s lidmi, kteří mu v minulosti (byť třeba neúmyslně) ublížili. Na každého, kdo je jim podobný (například nosí klobouk), proto reaguje ostřeji.

Psi jsou rovněž citliví na různé pachy (zejména na odér alkoholu a cigaret) a vše neznámé. Neznámé předměty a doplňky, jakými mohou být nasazená kapuce, brýle, vousy, hole či invalidní vozíky nebo nečitelné situace v nich vyvolávají dojem potenciální hrozby, či je naplňují pocity úzkosti. Ty následně ústí v jejich prudší reakci. Abyste minimalizovali situace, kdy pes reaguje téměř agresivně na vaše okolí, měli byste ho seznámit s co největším množstvím situací, jimž může čelit. Čím více jich bude znát, tím méně z nich bude chápat jako potenciální hrozbu.

V jaké situaci vás chování vašeho psa překvapilo?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články