Někam se zatoulal snubní prsten, najít ho ale pořádný oříšek. Statistika mluví jasně, 98 % lidí to nezvládlo

Svatba coby zvyklost a obřad má za sebou velmi bohatou historii. To, že se lidé „berou“, má svůj původ, stejně jako trh s nevěstami. A celkem nedávno o všem rozhodovali rodiče.

i Zdroj fotografie: JagranJosh
                   

Proč se u svateb nebo vztahů říká „přijít o věneček“ nebo jít „pod čepec“? Všechny tyto formulace mají svůj základ v reálných procesech. Fráze „brát se“ pochází přímo ze starého zvyku násilných únosů nevěsty. Když se silnému muži líbila žena, prostě ji unesl, tedy sebral. Některé z těchto svazků se zpětně legalizovaly, přičemž nevěsta zpravidla násilím ztratila počestnost, tedy panenství. Rodina si nemohla dovolit život v hanbě a tohle byla jedna z největších. Od toho „braní“.

Věnečky nejen ve vlasech

Vlasy dívek nebyly dříve od narození stříhány, jen zaplétány do copů. Nepletly se tak při práci a daly se různě zamotat. Bez pokrývky hlavy chodily jen panny. Měly však ozdoby, často právě věneček. Jakmile se dívka vdala, o toto právo přišla, musela tedy nosit čepec, šátek nebo závoj. Historie tak ukazuje, že „přijít o věneček“ znamenalo přijít o panenství, „jít pod čepec“ zase oznamovalo vdavky. Teď se ale dejte do hledání a zkuste objevit prsten, který se ztratil na poli.

iZdroj fotografie: JagranJosh

S názvoslovím se pojí ještě jedna zajímavá okolnost, totiž pojem „holka“. Dnes se v žertu říká holka i dospělé ženě, hlavně mezi vrstevníky. Holka ovšem pochází od skutečnosti, že dívka ještě nedosáhla puberty a nezačalo jí růst pubické ochlupení. Byla tedy dole holá. Kdysi bývalo také zcela běžné, že ženicha či nevěstu určovala rodina. Probíhalo to s výraznou podporou církve, neuposlechnutí bylo bráno za hřích. Roli hrál samozřejmě majetek či politika.

Liščí optický test dokáže napálit i ty nejbystřejší osoby! 3 rozdíly zvládne do 30 vteřin najít jen génius

Rozlučky se svobodou

Krom toho se nesměli brát příbuzní až do čtvrté generace. V některých kulturách platí silný vliv rodiny na výběr partnera dodnes, například v Indii. U nás tento stav právně ošetřil dokument z roku 1890, tedy ještě za Rakouska-Uherska. I dříve existovaly „rozlučky se svobodou“, na bujaré pitky však zapomeňte. Pro snoubence to znamenalo očistnou koupel, později už přibylo i nějaké to hodování a popíjení. Jestli stále tápete, tady je řešení dnešního rébusu.

iZdroj fotografie: JagranJosh

Nevěsta se koupala v lázních s kamarádkami, ženicha čekalo něco podobného s kumpány. Ti ho pak ještě oholili a ostříhali. Zlatý prstýnek na vršku jedné z mrkví snadno unikne i bystrému oku. Pokud jste jej nalezli, jste nesmírně všímaví. V opačném případě se určitě vrhněte na další obrázkové testy, protože při jejich řešení stimulujete svůj mozek a zlepšujete řadu dovedností. A co je nejlepší, je to skvělá zábava.

Jak rychle jste klenot objevili?

Zdroj: JagranJosh
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články