Lidi žijící na ulici lze zahlédnout prakticky v každém větším městě. A jednoho ošuntělého muže najdete i na následujícím obrázku. Tedy pokud jste dostatečně všímaví.
Jak se do této situace člověk dostane a proč v ní někteří dobrovolně zůstávají? Je to problém trápící prakticky každé město, se kterým si však ani 20 let po revoluci neumí nikdo pořádně poradit. Jedním z hlavních problémů je samotná komunita. Takové lidi známe přitom všichni. Přespávají na lavičkách v parku, na nádraží nebo přímo na ulici, obvykle s igelitkou v ruce nebo poblíž. V Praze je nejslavnější oblastí „Sherwood“ před hlavním vlakovým nádražím.
Kde se fenomén zrodil?
Za minulého režimu nebyli vidět, nebo aspoň ne v takovém množství. Kdo totiž za komunismu nepracoval, směřoval do vězení za příživnictví. Kdo trpěl závislostí, dostal se do léčebny. V roce 1990 omilostnil Václav Havel asi 15 000 lidí a ti všichni se ocitli na svobodě. Valná většina z nich se však nedokázala adaptovat a v běžném režimu přežít. Skončili tedy na ulici a my na ně od té doby denně narážíme. A jeden z nich je ukrytý i někde na obrázku. Najdete ho?
Z anglického „homeless“ se tak stal český bezdomovec. Zmíněná milost byla vnější příčina, hlavní problémy jsou vnitřní. Určitá skupina těchto lidí si totiž tento styl života zvolila a nechce ho měnit. Nebo do něj nějakým způsobem spadli, ovšem se stejným výsledkem. Mnohdy jde o lidi se závislostmi, narkomany nebo nemocné osoby. Do společnosti už se začlenit nechtějí. Mají svou komunitu, své trasy a ve městě přežívají.
Příliš mnoho problémů
Hodně jich zahnala na ulici nepřízeň osudu, se kterou se nevyrovnali. V takovém bodě následují drogy či alkohol, a přidává se tak výše zmíněný faktor závislosti. Přichází také ztráta zaměstnání a brzy i domova. Dalšími adepty jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Někteří se vypravují do větších měst za lepšími vyhlídkami, které jsou však jen dočasné. Jakmile skončí práce, opět nemají jak se „uchytit“. Podívejte se ještě jednou na ty kameny.
Vlastní kapitolou jsou trestanci. Během pobytu ve vězení se změní situace v jejich okolí. I když existují cesty začlenění, nejsou jednoduché a nemusí o ně být ani zájem. Ležící starý muž v ošuntělém oblečení s okolními kameny doslova splývá, proto je tak těžké tuto optickou iluzi odhalit. Jestli se vám nepodařilo člověka na obrázku spatřit, procvičte se v dalších hádankách, váš postřeh i všímavost se brzy zlepší.