Svíčky znaly už dávné kultury Blízkého východu a Mezopotámie. Na tomto obrázku se jedna svíčka drobně liší od ostatních, pokuste se odhalit, která to je.
Ve 3. století před Kristem byla lojová svíčka v Římě naprosto běžnou pomůckou i artiklem. Obecně se tento klasický nástroj proti tmě skládá z knotu, těla a případně i kalíšku. Nejčastěji má svíčka tvar válce a je zhotovena z hořlavého materiálu. Tedy parafínu, včelího vosku, loje, rybího tuku, velrybího tuku, svíčkových gelů nebo dalších látek. Knot bývá textilní s různou délkou i šířkou. Během historie byly svíčky vyráběny z mnoha různých surovin, někdy jen pro bohaté.
Pro bohaté i chudé
Tento typ světla se tak stal v mnoha ohledech známkou osobního bohatství. Po dlouhé tisíce let byl nejdostupnějším, a tím pádem také nejlevnějším materiálem na jejich produkci lůj, většinou hovězí nebo ovčí. Výhodou byla také možnost vyrábět svíce přímo v domácnosti, protože jmenovaná zvířata byla běžně dostupnou součástí statku či směny na vesnici. Samozřejmostí byla recyklace vyhořelých svic. Teď se podívejte na soubor svíček a pusťte se do hledání – která je jiná?
Protože dostupnost je obvykle spojena s nevýhodami, není ani lůj výjimkou. Krom toho, že svíčky z něj vyrobené skutečně odporně páchly, hořel velmi rychle. Až do 1. třetiny 19. století se hledalo mnoho řešení, která by lojové svíčky vylepšila nebo nahradila. Žádná z těchto snah ale nepřinesla reálně použitelný výsledek, který by jí konkuroval. Nejlepším materiálem byl včelí vosk, což věděli už ve starověku. Tato praxe se tak udržela až do novověku.
Vylepšení v době ústupu
Ten byl však hůře dostupný, tudíž velmi nákladný. Byl tak užíván jen v domech boháčů, na církevní účely nebo při významných událostech. Během středověku sloužily včelí svíce také k měření času. V první polovině 19. století byl objeven parafín, který dokázal včelí vosk nahradit a byl dostupnější. Stalo se tak však v čase rozmachu petrolejových lamp i dalších technologií. Tedy hlavně plynu a elektřiny. Jestli stále tápete, tady je řešení.
Světelný zdroj, který lidstvo provázel po tisíce let, tak zaznamenal útlum v praktickém použití. Dnes jsou svíčky především dekorativní, restaurace jimi nahřívají jídlo. Drobná odlišnost v barvě plamene jedné ze svíček většině lidí unikne. Určitě se vyplatí pravidelně zkoušet řešit podobné hádanky, aby člověk svou pozornost a vnímavost pořádně vytrénoval.