Mozek je neuvěřitelně složitý, komplexní a sofistikovaný orgán lidského těla. Zkuste ho procvičit touto vizuální hádankou a nalezněte odlišné písmeno.
Ačkoli o mozku hlavně v posledních letech zjišťujeme stále více informací, jen stěží bychom ho mohli prohlásit za dokonale poznaný. Mozkové závity řídí všechno v našem těle. Každou sekundu tak přijímají tolik informací, že by se z toho zavařil i ten nejvýkonnější počítač planety. Obecně je pak řídicím centrem nervové soustavy člověka. Jde o stejnou strukturu jako u jiných savců, lidský je však mnohem větší vzhledem k velikosti těla.
Váha, objem a vybavení
Mozek dospělého jedince váží asi 1,5 kilogramu. Člověk má také největší mozek ze všech obratlovců vzhledem k velikosti vlastního těla. Objem průměrného mozku muže je 1,274 decimetrů krychlových, u žen pak 1,131. V každém případě ho 78 % tvoří voda, stejně jako je v něm 50–100 miliard neuronů, tedy buněk nervové tkáně. Jde však jen o jeden z tisíců dalších typů přítomných buněk. Podívejte se pozorně na tabulku písmen a najděte jedno C.
Každý z přítomných neuronů dokáže vytvořit až 20 000 synapsí, tedy spojení s dalšími neurony ve svém okolí. Se všemi přitom komunikuje najednou. Z posledních bádání vyšlo také najevo, že každý den přijdeme cca o 86 tisíc těchto neuronů, za rok pak o 31 milionů. Nejde však o jednosměrný proces, buňky jsou stejně tak nahrazovány. Dětský mozek má asi 350–400 gramů, v první polovině těhotenství vzniká každou minutu 250 000 nových neuronů.
Malý, ale energeticky velmi náročný
Ačkoli tento orgán zabírá jen 2 % celkové hmotnosti těla, spotřebovává 20 % veškeré přijaté energie. Uvnitř existují také tzv. opiátové receptory. Ty reagují na různé opiáty, což vede snadno ke vzniku závislosti. Například na drogách či alkoholu. Když se člověk dostane do stresové nebo jinak náročné situace, často má tendenci si pískat nebo zpívat. Je to způsob, jak některé oblasti mozku uklidnit. Pokud stále tápete, tady máte řešení dnešního rébusu.
Mimochodem, používání pouhých 10 % mozku je jen mýtus. Téměř neustále používáme všechny jeho části. Když spíme, je mozek ještě aktivnější než za bdělého stavu. Příchozí informace jsou vždy filtrovány. Procvičováním mozku pomocí hádanek zlepšíte svou náladu, pozornost, schopnost koncentrace a také bojujete proti ztrátě paměti během stárnutí.