Kuřata jsou velmi roztomilá, proto je milují děti i dospělí. Pokuste se ve vizuální hádance nalézt jedno kuře ve vajíčku, které se liší od ostatních.
Každý den je na světě zabito více kuřat než prakticky všech dalších suchozemských zvířat dohromady. Krom toho jde také o druhy šlechtěné na extrémně rychlý růst. Ačkoli to v mnoha případech asi nezmění naše stravovací návyky, není vůbec od věci podívat se kuřatům na zoubek trochu podrobněji. Už jen proto, že tito ptáci umí rozeznat a zapamatovat si asi přes 100 tváří nejen svých soukmenovců. Kuřata a slepice si pamatují obličeje lidí i tváře dalších zvířat v prostředí, kde se pohybují. Co dalšího toto ptactvo skrývá za taje?
Jasné sdělení pro každou situaci
Dovedou spolu komunikovat pomocí více jak 24 hlasů. Každé sdělení má přitom zcela jasný význam. Patří sem varování ostatních před predátory a dalšími nebezpečími, stejně jako ubezpečení vlastních matek, že jsou sama v pořádku. Mají stejné barevné vidění světa jako lidé. Kuřata také cítí bolest i úzkost, zcela totožně jako jakýkoli jiný živý tvor. Slepice chrání mláďata před predátory. Teď se pozorně podívejte na kuřata ve vejcích a najděte jedno odlišné.
Kuřata milují možnost si jen tak hrát v přírodě. Jakmile ji mají, ráda běhají, poskakují nebo se sluní. Hejno dobře ví, „kdo je tady šéf“. Ostatně právě od drůbeže pochází pojem klovací řád. Jde o zcela základní strukturu hierarchie, která přichází ke slovu v jakékoli sociální skupině. Jakmile se skupina navzájem neznámých lidí ocitne v terénu, časem se „rozklovou“. Dojde na rozeznání slabých a silných, zamlklých a komunikativních, zkrátka hierarchizaci.
Pro potravu i jako okrasa v parku
Domestikace kurů proběhla před několika tisíci lety. Předkem všech slepic domácích je kur bankivský, který byl chován v Asii, hlavně v oblastech Indie. Kolem roku 1400 před Kristem pak kura chovali Egypťané i Číňané. Šlo hlavně o maso a vejce, v některých případech bylo ceněno i peří. Během středověku pobíhaly slepice běžně na dvorcích statků, šlechta je měla v parku jako okrasné ptáky. Jestli jste v koncích a bez řešení, tady jedno je.
První výstavy kura i intenzivnější chovy začaly koncem 19. století. V roce 2003 bylo na světě chováno více jak 24 miliard slepic a kuřat. Je to tedy nejpočetnější druh ptáka vůbec. Až už jste našli odlišné kuřátko během chvilky, nebo se vám jej vyhledat nepodařilo, neváhejte si procvičit mozkové závity v dalších podobných testech, zlepšíte svou pozornost a dobře se pobavíte.