Optický rébus pro všímavé jedince! Všechna písmena „Q“ na obrázku zvládne najít jen 1 člověk z 10

Naše těla se během stárnutí mění. Abychom udržovali mozek v kondici, je dobré se pustit do řešení různých hádanek. Zkuste třeba na obrázku nalézt několik odlišných písmen.

i Zdroj fotografie: The Laugh Club
                   

V prvních letech života vytváří mozek každou vteřinu více jak milion neurálních propojení. V 6. roce života se pak jeho objem i struktura přibližuje 90 % toho, čím lidé disponují v dospělosti. V době mezi 30. a 40. rokem života se však začne pozvolna scvrkávat. Nejdřív pomalu, avšak kolem 60 let věku se to ještě zrychlí. Fyzické změny v mozku se samozřejmě odrážejí v jeho běžné výkonnosti. Je to zcela přirozené, i když velmi nepříjemné.

Degradace na více frontách

Celkový objem mozkové hmoty se postupně snižuje, hlavně části odpovědné za naše kognitivní funkce. Stejně tak dochází k řídnutí hmoty i postupnému úbytku jednotlivých propojení. Ačkoli je mozek schopen určité míry obnovy, výše uvedené okolnosti jeho možnosti postupně snižují. Řídnutí vede k méně propojením, takže nám trvá déle například vybavit si vzpomínky. Najdete za 10 vteřin všechna písmena Q na tomto obrázku?

iZdroj fotografie: The Laugh Club

Kvůli těmto i dalším změnám mívají starší lidé obvykle problémy například se vzpomínáním si na jména nebo slova, trpí sníženou pozorností či schopností dělat více věcí najednou. Ostatně tzv. multitasking je jen psychologický mýtus. Náš mozek nikdy nedělá více věcí najednou, pouze ho nutíme velmi rychle přepínat mezi jednotlivými úlohami. To se projevuje rychlejším vyčerpáním, současně také poklesem výkonnosti a větší chybovostí.

Mozek je třeba udržovat aktivní

Krom ztrácení již naučeného nebo zapamatovaného je s přibývajícím věkem také problém učení se novým věcem. Pro mozek je těžší zapisovat trvale informace a ztrácejí se rychleji. Kromě lékařských zákroků nebo léků existuje ale i řada přirozených prostředků, jak stárnutí mozku zpomalit. V zásadě je potřeba zapojovat neustále tělo jak do fyzických, tak i mentálních aktivit. Zamýšlení se nad různými hádankami a rébusy je jistě prospěšné. Jestli v předchozím úkolu stále tápete, tento obrázek vám nabízí řešení. Písmen Q je tam 6.

iZdroj fotografie: The Laugh Club

Někteří senioři mají tendenci se s přibývajícími roky stáhnout ze společenského života. To je ovšem velká chyba, protože právě kontakt s dalšími lidmi je jednou z metod, jak si udržet dlouho svěžest. Pomáhá také zdravá strava, tréninky zvládání stresu a kvalitní spánek. Hodně lidi aktivních v pokročilém věku se také často a rádo směje. Smích je jakýmsi univerzálním lékem na většinu lidských problémů. Mozku tím rozhodně prospějete.

Kolik Q jste našli na první pokus?

Zdroj: TheLaughClub
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články