Jak by dnes vypadal zásah Země sluneční bouří, která se odehrála v roce 1859? Mohlo by to svět uvrhnout do totálního chaosu

Roku 1859 byla Země zasažena tak silnou geomagnetickou bouří, že světlo polární záře bylo vidět až v Karibiku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Geomagnetická bouře, která se odehrála v roce 1859, mohla být úžasná podívaná, ale způsobila značné škody tehdejším telegrafům. Dnes by něco takového nejspíš uvedlo svět do totálního chaosu. Nezvykle silná erupce na Slunci tehdy ukázala, jaký na nás vlastně tato hvězda může mít vliv. Na celé Zemi začaly jiskřit telegrafní linky, protože přišla ohromná vlna elektricky nabitých částic, a operátoři dostávali od přístrojů elektrické rány.

Když se technika zblázní

Bouře od sluneční erupce způsobila, že telegrafy běžně „kopaly“ jako odkrytý drát a některé telegrafy fungovaly i tehdy, když byly odpojené od jakéhokoli přívodu elektřiny. Celou planetu také pokryla polární záře, podle dobových záznamů velmi silná, takže si lidé mysleli, že všude najednou svítá. Skalisté hory, Havaj, Kuba nebo Austrálie – všechny části na tom byly stejně. Přitom rok 1859 byl časem, kdy byla elektrifikace obecně ještě v plenkách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Škody byly opravdu značné a obnova sítě nebyla jednoduchou záležitostí. V dnešní době, kdy jsme na moderních technologiích doslova závislí a v zásadě ovládají naše životy, se nám podobná událost zatím vyhnula. Co by vlastně v současnosti znamenal zásah Země takovým oblakem částic plných elektřiny? Příslušné instituce připouští, že tato možnost existuje, a sluneční aktivitu proto neustále monitorují týmy povolaných expertů.

Země v totálním blackoutu?

Například v roce 2012 jedna silná sluneční bouře Zemi jen těsně minula. Její efekt na současné technologie je ovšem dle vědeckých názorů značně nejistý, protože s ní nemáme aktuálně žádné zkušenosti. Bylo by nutné nějakým způsobem ochránit klíčovou komunikační infrastrukturu, nebo ji zcela vypnout. V opačném případě by totiž hrozilo její naprosté selhání a následná nemožnost použití.

iZdroj fotografie: Pixabay

Satelity, internet, mobilní telefony, GPS i bankomaty by nejspíš přestaly pracovat. A pravděpodobný dlouhodobý výpadek elektřiny obecně by rychle způsobil naprostý chaos a totální paniku. Pravdou totiž je, že na elektřinu funguje dnes už prakticky všechno, dokonce inženýrské sítě jsou řízeny přes počítače. A nemožnost tyto zdroje použít je prakticky totožná, jako by došlo k fyzickému zničení elektrického vedení.

Zdroj: MagnusMundi

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články