Syfilis je stále nebezpečná sexuálně přenosná choroba, své oběti v minulosti postupně znetvořila a zabila. Léčit se ji začalo dařit až po objevení antibiotik.
Na konci 15. století Francie zorganizovala invazi do Itálie a pro svůj boj si po celé Evropě najala velké množství žoldnéřů. Na začátku roku 1495 se armádě podařilo dobýt Neapol, což s sebou přineslo sérii znásilnění, ale i poskytování sexuálních služeb vojákům. Jenže v rušném přístavním městě se v té době začala šířit tehdy neznámá sexuálně přenosná choroba později známá jako syfilis. Na problém bylo rázem zaděláno, protože žoldnéři ji velmi rychle zavlekli do celé Evropy.
Odkud syfilis pochází zatím věda přesně neví
Lékaři v Evropě tehdy syfilidu neznali, obecně se předpokládá, že nemoc si s sebou z Ameriky přivezli mořeplavci v čele s Kryštofem Kolumbem, jelikož tam se onemocnění vyskytovalo. Na druhou stranu existují i kosterní nálezy svědčící o tom, že nemoc se v Evropě objevila už před objevením Ameriky. Vědci zatím nedokázali najít přesvědčivý důkaz o jejím původu ani o tom, co se tehdy vlastně stalo. Každopádně to znamenalo obrovský problém.
Syfilis měla v té době o něco jiný průběh než v současnosti, byla agresivnější. V první fázi se u nemocných objevila vyrážka v oblasti genitálií. V druhé fázi následovaly horečky doprovázené vyrážkami a silnými bolestmi svalů a kloubů. V další fázi se tělo nemocného jedince pokrylo hnisajícími vředy, které odporně páchly. Začaly deformovat i oči, rty nebo nos a vředy v oblasti krku často nemocné zabily. Léčit nákazu nikdo neuměl, nemocní se údajně často v bolestech plazili po ulicích.
Strašlivá nemoc dostala řadu jmen
Později byla žoldnéřská armáda z Neapole vytlačena, ale mnozí vojáci se kvůli svým sexuálním dobrodružstvím nakazili a nesli v sobě bakterii Treponema pallidum. Jelikož pocházeli z celé Evropy, nemoc při návratu domů úspěšně rozšířili. Protože se jednalo o francouzskou armádu, začalo se onemocnění říkat nejčastěji francouzská nemoc, ale záleželo na konkrétním státě. Například v Rusku jí přezdívali nemoc polská, ale jinde byla nazývána čínskou, portugalskou nebo křesťanskou.
Během několika let se naštěstí průběh syfilidy o něco změnil a nemoc nebyla tak agresivní, i když to neznamená, že by nebyla nebezpečná, vážně nenarušovala lidské zdraví a v průběhu let nemohla vést až ke smrti nemocného. Bakterii způsobující syfilidu vědci objevili v roce 1905 a první lék Salvarsan vznikl o 5 let později. Pokrok v léčbě ale přineslo až masové používání antibiotik ve 40. letech. I tak dnes může mít nemoc kolem 50 milionů lidí a desítky tisíc jedinců jí ročně podlehnou.