Každého někdy napadlo, jak probíhá smrt. Nebo jak vypadá z pohledu umírajícího. Podivné zařízení na bázi virtuální reality vám nyní tento zážitek může zprostředkovat.
Simulátor smrti vám nabídne střet se „zkušeností blízké smrti“ a podle uživatelů způsobuje jasnou paniku. Co se stane v momentu smrti, je otázka, která trápila všechny velké myslitele lidstva už od úsvitu historie. Kromě výzkumů máme teď možná konečně i možnost ozkoušení. Dvě ženy se loni svěřily se svými prožitky blízké smrti. A jedna z nich dokonce přišla s tím, že by bylo fajn si to celé zopakovat. Co dalšího následovalo?
Výstava s úzkostnými prožitky
Krátce po tom se o svůj zážitek podělil ještě muž, který „zemřel“ a pak se opět vrátil. V rozhovoru pro Daily Star ovšem uvedl, že se nekonalo žádné světlo na konci tunelu. Umělec teď vytvořil výstavu, která ukazuje, jaká vlastně smrt je. Nicméně někteří lidé, kteří ji navštívili, uvedli, že může snadno způsobit úzkostné pocity. Shaun Gladwell vytvořil výstavu nazvanou „Passing Electrical Storms“, která lidi provází simulací.
Pointou je průchod simulovanou de-eskalací života, konkrétně různými způsoby smrti od infarktu po odumírání mozku. Návštěvníci si lehnou na falešné nemocniční lůžko. Poté je pracovníci připojí na normální zdravotní monitoring. Podle všeho je simulace natolik zneklidňující, že vás personál „vytáhne ven“ v případě, že se opravdu necítíte dobře. Skutečnou povahu výstavy a simulace vysvětlil Marcus Crook, rodák z Melbourne.
Podrobný popis od místního
Na videu na TikToku uvádí: „Rozumím tomu, že lidé říkají, že to způsobuje úzkost a panické stavy. Rozhodně to s tím hraničí. Připojí vám prst na monitor srdce a pak vám řeknou, abyste zvedli ruku v případě, že už jste měli dost a chcete skončit. Pak, jak ležíte, začne postel vibrovat. Lékaři jsou nahoře nad vámi. V brýlích vidíte sami sebe a oni vás oživují – což nefunguje. Pak kolem nich ještě proplujete někam do vesmíru a tohle stále pokračuje.“
Stejně jako nikdo doopravdy neví, jak smrt vypadá, nikdo opravdu neví, jak probíhá tato simulace. Pokud tedy nejste v Austrálii a nemůžete si to zkusit na vlastní kůži. Jednoduše proto, že je to součást Melbourne Now, velkého kulturního festivalu australských měst. Ten zahrnuje více jak 200 umělců všeho druhu. Výstavy či umělecké podniky zaměřené na člověka a smrt nejsou nic nového, tohle je ovšem trochu jiný rozměr.