Večer usnula a vzbudila se až po 32 letech. Odborníci se záhadou zabývali dlouhá léta

Ženě se přezdívalo Šípková Růženka, protože následkem nehody usnula na dlouhých 32 let. Poté se probudila bez jakékoli fyzické nebo psychické újmy a pokračovala, kde přestala.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Karolina Olsson se narodila roku 1861 na ostrově Oknö v Baltském moři. Jejím domovem byla jediná osada na ostrově nesoucí stejné jméno. Rodiče se živili jako prostí rolníci a Karolína byla druhá ze šesti sourozenců, navíc jediná dívka. Zatímco ostatní chodili do školy a učili se číst a psát, jí se formálního vzdělání nedostalo. Trávila čas s matkou a učila se domácím dovednostem. Od dívek se to tehdy očekávalo, do školy ji zapsali až ve 13 letech.

Město a nehoda na ledu

Důvodem bylo, že v hluboce luteránském Švédku se musely všechny děti učit katechismus. V únoru 1876 šla Karolína sama městem, uklouzla na ledu a praštila se do hlavy. Domů přišla s oteklou tváří a obrovskou bolestí hlavy. Na doktora neměla rodina peníze, takže matka dívku léčila domácími prostředky včetně teplého mléka. Nic nepomohlo, záhy se přidala ještě bolest zubů. Na matčinu radu šla spát v naději, že ráno bude lépe.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K šoku rodiny se ale neprobudila a pokojně dřímala i následující dny, týdny a měsíce. Všichni si mysleli, že ji snad proklela čarodějnice nebo za tím stojí ďábelské obřady. Matka jí dávala pravidelně mléko s cukrem, myla ji a měnila povlečení. Zpráva se brzy rozšířila a místní přispěli, aby rodina mohla zavolat lékaře. Podle vyšetření ale o zlé magii nemohla být řeč. Asi šlo o kóma způsobené zraněním hlavy, ani lékař nevěděl, co dělat.

Nic nepomohlo, probudila se nečekaně

Případ spící dívky ho ale zaujal a pravidelně ji navštěvoval. Současně vedl korespondenci s nejlepšími lékaři té doby i mimo Švédsko. Léta plynula, Karolína mezitím vyrostla v ženu, spala ale dál. Ve spánku se občas zmítala i mluvila, často přeříkávala žalmy, které znala z dětství. Žádný vnější podnět se k ní však nedostal. Došlo i na elektrické šoky a píchání špendlíky na klinice, stav se ale ani trochu nezměnil. Spící dívku tak lékaři opět vrátili rodině bez výsledku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Roku 1905 zemřela její matka a péče se ujal sluha, protože otec byl moc slabý. Probudila se v dubnu 1908, tedy 32 let a 42 dnů poté, co usnula. Služebná zaslechla z pokoje hluk a uvnitř našla Karolínu, jak se potácí po místnosti a pláče. Fyzicky jí bylo 46 let, uvnitř se ale nezměnila a byla v šoku, když se na sebe podívala v zrcadle. Zakrátko se vzpamatovala, a dokonce ji bavilo odpovídat novinářům. Lékař u ní nenašel ani žádné psychické potíže.

Možnost kompletního podvodu?

Karolína se poměrně rychle vrátila do normálního života, zemřela ve věku 88 let na mrtvici. Odborníky od té doby rozděluje otázka, co přesně se dívce stalo. Bylo to skutečně kóma, nebo nějaký druh hibernace? Podle některých zdrojů šlo ve skutečnosti o velký podvod, který vymyslely matka s dcerou. Karolína mohla být v kómatu, ze kterého se ale záhy probrala. Protože ale matka nechtěla přijít o pozornost veřejnosti, pokračovaly v divadle dále.

Věc provází mnoho podezřelých prvků jako absence pevné stravy, bez které by ovšem dívka nepřežila. Ledaže by jedla tajně, když byla s matkou sama. Také jí nerostly vlasy a nehty a na loži byla vždy čistá. Služebná se také zmiňovala o sladkostech, které nechala v pokoji a záhy zmizely. Je také možné, se šlo o následek traumatu. Po něm se dívka stáhla do sebe a předstírala spánek. Realitu události už se ale nikdy s určitostí nedozvíme.

Jaký nejdelší spánek jste zažili?

Zdroj: Medium
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články