Proti ruským útokům na Ukrajinu měl být protivzdušný systém v bitvě stoprocentně úspěšný. Schopnost bránit nebe patří dnes k těm klíčovým.
Ve světě existuje několik velmi účinných systémů středního a krátkého dosahu, které si dokáží poradit s drony, letadly nebo řízenými střelami. Jen málokterý je dnes skloňován tak často jako norsko-americký NASAMS. Ten Spojené státy před nedávnem poslaly na Ukrajinu, kde se velmi osvědčil. Kromě vynikajících výsledků má několik výhod, které ho od ostatních protivzdušných systémů odlišují.
Využije střely používané běžně letadly
NASAMS je společným dílem norské společnosti Kongsberg a amerického koncernu Raytheon. Práce na něm začaly již na konci 80. let s cílem vytvořit nový systém integrované ochrany, který by byl schopen spolupráce s dalšími částmi protivzdušné obrany. Norská společnost, která s prací začala, měla geniální nápad, který se týká střel odpalovaných systémem. Ten NASAMS od jiných podobných zbraní odlišuje. Využila totiž rakety AIM-120 AMRAAM.
To jsou radarem naváděné střely vzduch-vzduch středního dosahu standardně využívané letectvy západních států. Existují v několika verzích, které se třeba liší dosahem, ale ve výzbroji západních zemí jich je velké množství. Výhodou systému je, že uživatelé nemusí kupovat žádné nové střelivo, ale využijí to, které mají na skladech. V případě tréninku například odpálí střely s končící životností. Nejnovější verze NASAMS navíc umožňuje do odpalovače nabít další standardní střely AIM-9 Sidewinder nebo IRIS-T SLS.
Skvělý proti letadlům a řízeným střelám
Nejnovější verze NASAMS využívají radaru AN/MPQ-64 Sentinel. Jeho dosah je až 120 kilometrů. Ovšem zbraň lze propojit i s dalšími systémy a vzájemně spolupracovat například spojením pomocí datového Link 16. Dokáže to například i s americkým protiraketovým systémem MIM-104 Patriot. Ten umí na rozdíl od NASAMS likvidovat balistické rakety. Naopak norsko-americký systém exceluje ve schopnosti likvidovat letadla, vrtulníky, drony a řízené střely včetně těch v nízkých výškách.
Typická baterie NASAMS se skládá ze 4 jednotek. Každou tvoří 3 odpalovací systémy nejčastěji s 6 střelami. Ale mohou se lišit. Systém existuje ve statické verzi nebo umístěný na různých typech vozidel. Jeho dosah záleží na typu použitých střel. Se standardními AIM-120D je to kolem 30 kilometrů, s verzí ER až 50 kilometrů. Naopak s menšími střelami Sidewinder se dosah pohybuje v řádech několika kilometrů.
Spojené státy slíbily Ukrajině dodat celkem 8 systémů, zatím je zde první várka a ta se velmi osvědčila. O jeho schopnostech svědčí i fakt, že USA ho používají k ochraně svého hlavního města. Jde o jeden z nejvíce žádaných protiletadlových systémů současnosti a dá se očekávat, že po prokázání jeho schopností v boji se zájem ještě zvýší. Ve výzbroji ho má i Finsko, Norsko či Austrálie. Objednalo si ho Maďarsko a nejspíše bude dodán i na Tchaj-wan.