Výběr z bankomatu je pro většinu lidí natolik samozřejmou operací, že ho kolikrát provádíme naprosto bezmyšlenkovitě. Nota bene tehdy, když už není ani potřeba zasouvat kartu.
Proto není nic překvapivého, že si nevšimnete drobného detailu, kterým opět útočí zloději a podvodníci. Konkrétně se jedná o malinký otvor nacházející se ve slotu na peníze. V plastovém krytu se tak skrývá tajemství a podvodníci tentokrát zašli opravdu daleko. Londýnské úřady v něm totiž objevily malou kameru a celý drobný špehovací systém. Ten pak může snadno zachytit, jak kdokoli používající bankomat zadává svůj PIN.
V Londýně mají nový problém
Policie se podělila o fotky toho, jak vyjímala ze stroje celý tento kryt. V něm se skrývá kompletní vybavení, pečlivě ukryté v rámu. Nikde nic nevyčuhuje a malý otvor lze snadno považovat za prostou oděrku nebo výrobní vadu. Jedno z prvních zařízení se objevilo poblíž hřbitova St. Paul´s Cemetery v centru Londýna a nejde o jediný případ. V posledních týdnech se v této oblasti objevilo několik stejně „ošetřených“ bankomatů.
V dalších případech se objevila i kamera v kusu plastu hned za klávesnicí. Nemění se tedy princip, je však různé umístění aparátu. Bankomaty jsou dnes naprosto přirozenou součástí života ve městech i na vesnicích. Tento trik slouží zlodějům k tomu, aby mohli získávat peníze bez karty a PINu. Je tak načase, aby se tyto klasické bankovní systémy adaptovaly na moderní technologické trendy. Je to výroba nové pasti na myši a zároveň evoluce myší.
Z historie tuzemského bankovnictví
Jak se často říká, každé řešení přináší nové problémy. Kdysi bylo do bankomatů nutné zasunout kartu fyzicky, dnes jsou vybaveny bezkontaktním přístupem. Stejně tak můžeme využívat digitální peněženky, Apple Pay, Google Pay a další online nástroje. S každým tímto nástrojem ovšem přichází další možnosti jeho zneužití. Nikdy také není na místě si říkat, že vaše finance nestojí zlodějům za pozornost. Oni prostě zkouší, kde jim to projde.
V tuzemsku začal první bankomat fungovat před 30 lety. Velmi rychle pak přišly platební karty použitelné i v cizině a dokonce i placení v některých obchodech. Dne 19. února 1992 spustila Komerční banka první online bankomat ve střední a východní Evropě. Tehdy převratná novinka se skvěla v pobočce v ulici Na Příkopě 28. Dnes tu však sídlí Česká národní banka. Tento krok prakticky odstartoval bankomatové služby v Česku.
První bankomat nevěděl, kolik máte na účtu
Už v lednu 1989 fungoval ovšem první tuzemský bankomat od České státní spořitelny. Na Václavském náměstí z něj však nejdříve mohli vybírat jen zaměstnanci banky. Veřejnost se k němu mohla dostat až od prosince téhož roku. Zajímavé ale je, že šlo o offline přístroj, který nebyl připojen k žádné síti ani samotné spořitelně. Nemohl tak zjistit zůstatek vašeho účtu a denní výběr byl omezen na 1 000 korun. Tehdy šlo o třetinu průměrné výplaty.
To platilo bez ohledu na to, kolik měl klient reálně peněz na účtu. Byla k němu potřeba speciální karta a nebylo ji možné použít ani u obchodníka. Pro placení při nákupu byla zapotřebí jiná karta. Zájem Čechů o vlastní karty rychle rostl a v dubnu 1992 vydala Komerční banka také mezinárodní platební karty. Zlaté a stříbrné byly velmi prestižní věcí a lidé za ně platili i 7 500 Kč ročně. Lidé je chtěli a obchodníci je začali přijímat.