Video: Průzkumníci poprvé sestoupili na dno Pekelné studny, o které se traduje, že v ní žijí démoni

Sestup do Pekelné studny měl prověřit hypotézu o tom, že se zde skrývají mytické bytosti. Tým zkušených průzkumníků si nakonec přišel na své.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tým speleologů z Ománu ve spolupráci s Jemenskou radou pro geologický průzkum a nerostné zdroje provedl první sestup na dno Pekelné studny. Jedná se o tajemný krasový propad v poušti východního Jemenu, provincii Al-Mahra. Tento přírodní zázrak starý miliony let nese oficiální název Barhútská studna a místní se jí pečlivě vyhýbají. Po staletí se tradují historky, že se zde usadili džinové nebo démoni. Studna je asi 30 metrů široká, 112 metrů hluboká a občas vydává zvláštní zápach. Skupina lidí se tedy vydala na průzkum do této temné roury.

Co v tajemné jámě našli?

„Byli tam hadi, ale nebudou vás obtěžovat, pokud je nebudete rušit,“ vysvětlil Mohammed al-Kindi, průzkumník a profesor geologie. „Shromáždili jsme vzorky vody, hornin, půdy a některých mrtvých zvířat, ale ještě jsme je neanalyzovali.“ Kindi byl jeden z osmi průzkumníků a k tomu dva kolegové, kteří je jistili ze shora. „Byl jsem poslední, kdo nastoupil, a poslední, kdo odešel. Strávil jsem tam asi šest hodin,“ říká Kindi.

Jáma v sobě ukrývá daleko více tajemství

Průzkumníci tedy vyvrátili veškeré teorie, že zde žijí démoni nebo džinové. Na žádný jedovatý zápach také nenarazili. Traduje se ale, že někde v hlubinách pod tímto místem je supervulkán, který dříve nebo později vybuchne. Avšak vědecké důkazy pro toto tvrzení zatím žádné nejsou. Průzkumníci také zmínili řadu jeskynních usazenin a organismů, včetně hadů, žab a brouků. Některé stalagmity a stalaktity jsou dlouhé více než 9 metrů. Veškeré tyto faktory se snaží věda zanalyzovat a potvrdit jejich původ.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chystají se další průzkumy?

Pomocí průzkumného zařízení a analyzátorů plynů Mohammad a jeho tým zjistili, že hladina kyslíku v hlubině je v normálních mezích a neobsahuje toxické výpary. Používali k tomu nejnovější 3D nástroje a tradičnější metody k mapování jeskyní a dokumentaci všech jejich rysů. To, jestli se tam nějaká skupina hodlá vrátit, je zatím ve hvězdách, každopádně tato jáma může být místem, které v budoucnu odhalí unikátní skutečnosti.

Co si myslíte, že stojí za vznikem této jámy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články