K Zemi letí obří asteroid, NASA zveřejnila datum možného střetu. O jak velkých škodách lze hovořit?

Špičková měření agentury NASA ukazují, že asteroid Bennu má vysokou pravděpodobnost na kolizi s naší planetou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Asteroid jménem Bennu se po stovky milionů let pohyboval poměrně bezpečně kolem Slunce. Tento kus kamene, který měří asi 500 metrů, pro nás neznamená žádnou okamžitou hrozbu. Jenže to je řeč o současnosti, budoucnost už totiž tak jednoznačná není. A právě za pár set let, odhadem tak za tři století ode dneška, existuje určitá šance, že si to Bennu namíří přímo k naší rodné planetě. Co to ale znamená?

Nová data z OSIRISu

Nová studie, kterou NASA zveřejnila, obsahuje data z posledního sledování tohoto tělesa. Díky nim mohla agentura provést nové a velmi přesné propočty a predikovat dráhu letu tohoto asteroidu. Což ukázalo také jeho budoucí vzdálenost od naší planety. A riziko střetu se Zemí se ukázalo v období mezi současností a rokem 2300. Toto riziko na budoucí kolizi je tak 1:1750, což je o něco vyšší pravděpodobnost, než jakou naznačovaly předchozí propočty.

iZdroj fotografie: Pixabay

I přes zvýšenou šanci není potřeba propadat panice. Všechny vysoké hodnoty se totiž nacházejí mezi roky 2100–2200, s nejvýraznějším rizikem v září 2182. Badatelé dosáhli nových propočtů díky určení vzdálenosti asteroidu od Země s přesností téměř na metr. Pro srovnání je to stejná přesnost jako změřit vzdálenost mezi Empire State Building a Eiffelovou věží s přesností na tisíciny centimetru. V rámci vesmíru tedy naprosto perfektní.

Velmi přesně sledovaný

Bennu je zatím nejpřesněji popsaný a sledovaný asteroid v naší sluneční soustavě. Kromě současné polohy známe i jeho budoucí dráhu, a to rovněž s přesností na metry. V tomhle hravě překonává i samotnou Zemi. Úroveň měření i predikce pochválili vědcům i kolegové z univerzity v Arizoně. Vědomí současné pozice je klíčové pro předvídání budoucnosti a kalkulace týmu byly označeny za práci „v bílých rukavičkách“.

iZdroj fotografie: Pixabay

Přes zvýšené riziko střetu se Zemí není Bennu tělesem, které by nám mělo způsobovat bezesné noci. Šance, že Zemi netrefí, je 99,9 %, a i kdyby ano, rozhodně nebude znamenat masové vyhlazení života. Asteroid, který stál za vymřením dinosaurů, měl v průměru skoro 10 kilometrů. Bennu nemá ani půl kilometru. I tak by se ale jednalo o regionálně devastující událost, asi milionkrát silnější než obrovský výbuch přístavu v Bejrútu v roce 2020.

Zdroj: NationalGeographic

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články