Vědci zkoumají různé možnosti, jak postavit města na vhodných vesmírných tělesech. Přichází s novými projekty a nápady, jak tento nápad zrealizovat.
Ukazuje se, že vize vytváření budoucích vesmírných biotopů pro lidi přesahují hranice Měsíce a Marsu. Vědci z University of Rochester v New Yorku představili myšlenku přeměny asteroidů na vesmírná města. K tomu by samozřejmě pomohla umělá gravitace. Představili nápad ve formě konceptu O’Neillova válce, tedy projektu rotující vesmírné kolonie. Tento projekt v 70. letech minulého století představil fyzik Gerard O’Neill. Zároveň se vysvětluje, že právě tato rotace vytváří umělou gravitaci na vnitřním okraji širokého prstence, která přináší vhodné podmínky pro život.
Projekt byl trochu poupraven
Myšlenka vytvořit O’Neillův válec se však moc neprosadila, protože doprava materiálů potřebných k výstavbě by byla velmi nákladná a časově náročná. Vědci z Rochesterské univerzity se proto rozhodli projekt mírně upravit. Podle nich lze takový válec vytvořit obalením hromady trosek z asteroidu. Tím by vzniklo dokonalé místo na stavění.
Odborníci také poznamenávají, že „rotace asteroidu způsobí, že horniny roztáhnou vak nanosoupravy pod odstředivou silou a vytvoří v něm zhutněnou vrstvu horniny.“ Ta se následně stane základem pro bytovou výstavbu. Tento materiál má nejen pomáhat budovat města, ale také chránit před kosmickým zářením.
Realizace projektu je stále ve hvězdách
Odborníci si uvědomují, že jejich teoretické úvahy leží na pomezí vědy a fantazie. Neztrácejí však naději a doufají, že jednou budou nápady realizovány a naši potomci budou mít možnost žít ve vesmírných městech. Zde stojí za to připomenout, že NASA již vybízí k vytvoření konceptu marťanských biotopů. Známý americký podnikatel Elon Musk zároveň tvrdí, že lidé dosáhnou rudé planety v roce 2029. Podobné myšlenky se však také v minulosti zdály nepravděpodobné.