Proč někdy ve dne můžeme vidět měsíc a jindy ne: Záhadný jev má několik podmínek

Přítomnost Měsíce na noční obloze fascinuje obyvatele Země již po tisíce let. Lidé však obvykle nemají ponětí, proč ho mohou spatřit i během slunného dne.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Někdy je možné vidět Měsíc ve dne ze stejného důvodu, jako jej lze spatřit v noci. Odráží totiž sluneční světlo a jeho blízkost k Zemi ho činí jasnějším než denní nebo noční obloha. Dá se tedy jinými slovy říci, že po Slunci je Měsíc nejjasnějším nebeským tělesem v blízkosti naší planety.

Tajemství ve viditelnosti Měsíce

Měsíc ale není ve dne vidět vždy. Souvisí to se zemskou atmosférou a jeho oběžným cyklem. Pokud by tedy planeta neměla atmosféru, Měsíc by byl ze Země viditelný prakticky neustále. Roli samozřejmě hrají také měsíční fáze, když se tedy Měsíc pohybuje mezi Zemí a Sluncem, znamená to, že jeho temná strana je obrácena k Zemi, takže je pro pozorovatele prakticky neviditelný.

Relativní blízkost Měsíce k Zemi

Aby byl Měsíc viditelný během dne, musí překonat rozptýlené světlo slunce. Edward Guinan, profesor astronomie a astrofyziky na Villanova University v Pensylvánii, se touto problematikou dlouho zabývá a vysvětluje ji. Zmiňuje, že dva až tři dny kolem novu je pro pozorovatele Měsíc neviditelný. Jeho poloha na obloze v té době totiž znamená, že je rozptýlené sluneční světlo v atmosféře jasnější. Relativní blízkost Měsíce k Zemi (okolo 384 400 km) znamená, že světlo, které odráží, se nám zdá jasnější než u jiných vesmírných objektů.

Měření jasnosti objektů na obloze

Astronomové používají povrchovou jasnost jako způsob měření zdánlivé jasnosti objektů na obloze, jako jsou galaxie nebo mlhoviny. Funguje to na bázi měření množství světla, které se vyzařuje v oblastech noční oblohy. Samozřejmě pouhým okem, při pohledu ze Země. Viditelnost Měsíce během dne však ovlivňují i ​​další faktory, včetně ročních období či toho, jak jasná je právě obloha.

iZdroj fotografie: Pixabay

Měsíc je blíže Zemi než hvězdy. Jeho povrchová jasnost je tedy větší než jas povrchu oblohy, což znamená, že jeho záře je viditelná za denního světla. Podle Guinana jsou nejlepší časy pro pozorování Měsíce za bílého dne v první čtvrti (týden po novu) a ve třetí čtvrti (týden po úplňku).

Kdy můžete vidět temnou stranu Měsíce?

Dalším jevem, který ovlivňuje viditelnost Měsíce, je jas Země„Během první čtvrti můžete skutečně vidět temnou část Měsíce, kterou byste kvůli zářícímu světlu vidět neměli,“ řekl Guinan. Tmavá část Měsíce přijímá světlo odražené od Země. Nejlepší čas na pozorování tohoto jevu je tři nebo čtyři dny po novoluní. Samozřejmě se vám musí poštěstit i to počasí.

Jaké další faktory ovlivňují, jestli se Měsíc zjeví na obloze?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články