Objekt, který nedávno proletěl kolem Země, by údajně mohl být posel mimozemské civilizace

Astrofyzici se nedávno začali zajímat o novou mimozemskou sondu, kterou lze identifikovat. To dalo záminku vytvořit vesmírný tým a vyslat jej pro bližší analýzu do vesmíru.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Asteroid 2011 AG5 byl zachycen ve vzdálenosti téměř 2 milionů kilometrů. Začátkem února proletěl kolem Země. Několik snímků bylo získáno pomocí 70metrové antény, jež je součástí radarového systému Goldstone Solar System Radar v jižní Kalifornii. Experti NASA především upozornili na protáhlý tvar tohoto objektu. Má tvar doutníku o délce přibližně 600 metrů, což je pětinásobek jeho průměru. To zavdalo dobrý důvod porovnat jej s obřím „doutníkem“, který vletěl do Sluneční soustavy v říjnu 2017.

První mimozemská sonda

Objekt Oumuamua z roku 2017 byl také zajímavý díky svým zvláštnostem. Tento asteroid byl abnormálně jasný a zářil jako kov. Měl také složitý tvar povrchu, a hlavně se periodicky zrychloval, jako by jej někdo ovládal. Zajímal se o něj hlavně profesor Abraham Avi Loeb z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics. Považoval ho za důležitý objekt, který údajně hrál významnou roli pro mimozemskou technologii. Dokonce na základě informací získaných o Oumuamua napsal knihu. Ta nese název „Mimozemšťan: První znamení inteligentního života mimo Zemi.“

Jak dlouho obíhá asteroid kolem Slunce?

Nyní však zpět k AG5 2011. Skutečnost, že asteroid je mezihvězdný, nelze zcela jistě tvrdit. Obíhá totiž kolem Slunce a jednu otáčku udělá za 621 dní. Není však pravda, že objekt je místní. Kde a kdy jeho cesta započala nebylo vůbec jasné až do roku 2011, kdy astronomové odhadli oběžnou dráhu tohoto objektu a zděsili se. Z tehdy dostupných dat vyplynulo, že v roce 2040, při dalším přiblížení, možná kolem neproletí. Pravděpodobnost nárazu do Země odhadli na 1 : 625, což by znamenalo, že kataklyzma je velmi pravděpodobné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kolize asteroidu je vyloučena

V roce 2012 byla oběžná dráha znovu zkontrolována a ukázalo se, že obavy byly neopodstatněné. Kolize se tedy tímto vyloučila. Jak nyní odborníci NASA ujišťují, v roce 2040 proletí AG5 2011 ve vzdálenosti 1,1 milionu kilometrů. Jak máme chápat jejich „objasnění“, není zcela jasné. Je možné, že se matematici spletli. Nebo objekt změnil trajektorii a záměrně tak minimalizoval riziko kolize. Na základě toho vznikla spousta hypotéz, ale jedna je méně pravděpodobná než druhá.

Je sonda někým vytvořená?

NASA se nevzdává myšlenky otestovat, zda je objekt zvaný Oumuamua vytvořen inteligentními bytostmi. Podle stávajícího projektu Lira má vypustit sondu, která by jej měla sledovat. Objekt, který se nyní blíží k Plutu, se zdá být díky Jupiteru opravdu dosažitelný. Tedy v důsledku tzv. gravitačního manévru (Jupiter-Obertův manévr).

iZdroj fotografie: Unsplash

Je vhodné vyslat astronauty na průzkum?

Záhadu druhé „mimozemské sondy“ AG5 2011 lze vyřešit dokonce daleko rychleji. Ostatně, zdá se, že se ještě nechystá opustit Sluneční soustavu, navíc objekt se pravidelně objevuje v blízkosti Země. Bylo by moudré vytvořit vesmírný tým a k tomuto asteroidu jej poslat. Všechny dosavadní výzkumy by to velice urychlilo.

Ukrývá se někde ve vesmíru ještě třetí sonda?

Pokud se vědci pustí do programu vysílání sond do mezihvězdných destinací, tak první sonda, která do takového cíle dorazí, nebude žádná z aktuálních. Pravděpodobně se bude jednat o sondu s mnohem pokročilejšími schopnostmi. Tento závěr je založen na scénáři, ve kterém se mimozemská civilizace (ETC) pouští do mezihvězdného programu daleko sofistikovanější sondy. Možná se někde skrývá nějaká mazaná třetí sonda nebo sondy, které předběhly ty dvě identifikované a dorazily na Zemi v dávných dobách.

Je možné, že se tam někde ukrývá třetí sonda?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články