Jak by vypadal život na naší planetě, kdyby Země byla placatá? Změnilo by se více, než myslíte

Země je kulatá. To je jednoduchý fakt, který zná lidstvo už tisíce let. Nesporně byl prokázán, když Sověti vyslali na oběžnou dráhu Sputnik, který ji obletěl – no dokola.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nicméně na internetu se v poslední době projevuje malá, ovšem hlasitá skupinka lidí, kteří trvají na tom, že je Země placatá. Jde o tzv. flatearthisty nebo plochozemce (flat-earthers). Objevili se v  posledních letech a zasévají pochybnosti o jednom ze základních faktů reality. Mnozí z nich přitom důkladně vytváří alternativní vysvětlení, proč se svět chová jako kulatý, když je ve skutečnosti plochý. To všechno přesto, že to odporuje všem pozorováním.

Pokud by byla skutečně plackou

Ovšem pokud by jejich náhled platil, Země by se rozhodně nechovala tak, jak to dneska známe. Placatou Zemi bychom ani nemohli moc obdivovat, protože jako lidstvo bychom byli velmi rychle mrtví a s námi cokoli dalšího. Jak podotýká astronom David Stevenson z Caltechu v Kalifornii, abyste ve vesmíru vytvarovali něco do disku, musí se takový objekt hodně rychle točit. Což by nám rozhodně příliš neprospělo.

iZdroj fotografie: Pxhere

Klíčovým problémem je, že takový objekt by byl záhy roztržen na tenoučké částice. Kolem roku 1850 astronom James Clerk Maxwell matematicky prokázal, že pevný disk není ve vesmíru stabilní konfigurací hmoty. Učinil tak v práci, která se zabývala prstenci Saturnu. Předikoval, že prstence budou sestávat z mnoha malých volných částic, což se ukázalo později jako pravdivé. Bylo tak zdůvodněno, proč kolem nás nelétají další disky.

Jak zploštit Zemi snadno a rychle

Aby naše planeta dosáhla tohoto tvaru bez opravdu rychlé rotace, byla by potřeba magie, nebo gigantický galaktický toustovač. Jakkoli jinak by plochá Země zkrátka dlouho nevydržela. Během několika hodin by gravitační síla vrátila celou planetu zpátky do tvaru sféroidu. Tato síla totiž působí rovnoměrně ve všech směrech, což vysvětluje, proč jsou planety právě kulaté. Pevný stabilní disk zkrátka v momentálních podmínkách vesmíru není proveditelný.

iZdroj fotografie: Pxhere

A jakmile zmizí gravitace, všechno další ohledně naší planety prostě přestane dávat jakkoli smysl. Zapomeňte na atmosféru, je pryč, protože ji tu nemá co držet. Příliv a odliv je také ztracen, způsobuje ho gravitační síla Měsíce. Když už je řeč o našem satelitu, ten taky ihned zmizí, protože každé jeho vysvětlení zahrnuje také – chvilka napětí – ano, gravitaci. Ostatně Měsíc nejspíš pochází z úlomku samotné Země, když ji kdysi trefil meteorit.

Zcela jednoduché příklady

Gravitace je také odpovědná za vrstevnatost naší planety, neboť husté materiály se potápí k jádru, zatímco ty lehké jsou v plášti a nejlehčí na povrchu. Bez této struktury by se Země chovala naprosto jinak. Například tekuté jádro funguje jako obrovský magnet a vytváří celé magnetické pole. To chrání naši atmosféru před odfouknutím solárním větrem, což je přesně to, co potkalo před 4 miliardami let atmosféru Marsu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pokud by Země byla plochá, nebude podle geofyzika Jamese Davise z kolumbijské univerzity fungovat ani desková tektonika. Stačí naprosto jednoduché porovnání, jak se budou desky chovat na rovině a na kouli. A pro naše pohyby je potřeba koule. Pokud by k tomu docházelo na desce, nebude to vůbec fungovat. Zastánci ploché Země vytváří nejrůznější prapodivné konstrukce pro to, jak může být běžné chování planety možné i při její plochosti.

Konstrukce postrádající jakýkoli základ

Jenže podle Davise postrádají jakýkoli základ v matematické nebo fyzické realitě. Když Maxwell předvídal ony prstence, použil k tomu obecnou znalost toho, jak funguje rotační síla a gravitace. Jeho práce sestávala hlavně z matematických rovnic a teorie placaté Země tímhle způsobem rozhodně nefungují. Krom toho si ve svém pohledu na věc také vybírají různá vysvětlení pro různé fenomény a ignorují to, co by tento pohled narušilo.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jenže ve skutečné realitě jsou Měsíc i země koule ze zcela totožného a jasně určitelného důvodu – gravitace. Oni musí vymyslet odlišné nezávislou konstrukci pro každý objekt a tato odůvodnění si přitom navzájem protiřečí. Pokud by Země byla opravdu placatá, nejspíš se miliony vědců domluvily na jednom obrovském spiknutí a to z důvodů, které jsou naprosto neuchopitelné. I ten galaktický toustovač pak vypadá jako docela přijatelná možnost.

Jak vnímáte tuto internetovou skupinu? Narazili jste na ně někdy?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články