Proč Měsíc nespadne na Zem, přestože je k naší planetě nevyhnutelně přitahován gravitační silou?

Od chvíle našeho narození a momentu, kdy jsme byli schopni rozeznat věci kolem nás, jsme se podívali také na Měsíc na obloze.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Měsíc je nad námi každou noc, průběžně mění tvar, který z něj vidíme, ale pořád se drží na jednom místě. Někdy se tak na dvě noci vzdálí, jenže pak se zase vrátí do své pozice. Takže když jsme byli děti a fascinovaně jsme ho pozorovali, vyvolával v naší hlavě nevyhnutelně některé otázky. Proč na nás Měsíc vlastně nespadne? Jaká kouzla ho drží nahoře na nebi, když všechno ostatní prostě spadne a je potřeba tolik síly, abychom něco udrželi ve vzduchu?

Naše Země a její satelit

Jako děti jsme si nevyhnutelně hodně věcí vysvětlovali pomocí kouzel. Jenže dříve nebo později přijde čas, kdy kouzla odejdou a nahradí je věda. V případě Měsíce je tomu stejně, a přestože je přitahován k Zemi, jsme tady dole naprosto v bezpečí a Měsíc nás v dohledné době rozhodně netrefí. Je totiž obecně lepší položit si otázku, proč není Měsíc Zemí přitahován, přestože gravitační síla mezi oběma tělesy je nepochybně velmi silná.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jenže ani takto silná gravitace není dost silná na to, aby k nám Měsíc skutečně přitáhla. Je to něco podobného, jako když gravitace sice přitahuje jablko visící na stromě, jenže to má pořád stopku, která ho drží na stromě. Jedná se o souboj protichůdných sil a s Měsícem je to stejné. Když ho pozorujeme ze Země, vypadá, že je pořád na místě. Jenže ve skutečnosti kolem Země obíhá a upřímně, každý rok se vzdálí o 3 centimetry.

Nespadne na nás ani neodletí pryč

Pokud by rychlost rotace Měsíce byla jen o něco vyšší, unikl by naší gravitaci. Pokud by se otáčel naopak trochu pomaleji, tak by na nás opravdu spadl. To je přesně ten důvod, proč je pořád tam, kde je. Všechno ve vesmíru je o souladu gravitace, protože tato síla drží planety v oběhu a na svých místech. Pokud by gravitace neexistovala, i planety samotné by se rozpadly na kusy a pluly volně vesmírem – včetně naší Země.

I na Zemi hraje gravitace obrovskou roli, protože způsobuje, že těla rostlin i živočichů mají tvar. A týká se to samozřejmě i nás samotných. Silná gravitace také zakřivuje čas i prostor, takže stejné děje mohou v různém gravitačním nastavení trvat různou dobu a budou vnímány zcela odlišně. Zatímco pro jednu stranu to bude deset vteřin, pro druhou deset tisíc let. Každopádně se dál dívejte na Měsíc, kochejte se jeho krásou a nebojte se, že na vás někdy spadne.

Zdroj: Vedantu

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články