Americké vesmírné síly ruší satelity „živou palbou“. Momentálně to považují za hlavní prioritu

Americká vesmírná posádka má za sebou první živé simulační cvičení, které bylo výhradně zaměřené na posílení jejich velitelských a řídicích schopností.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Cvičení, které se uskutečnilo mezi 19. a 23. zářím, bylo zrealizováno za účelem zlepšit schopnosti velení a řízení amerického oddělení Vesmírných sil. Vývoj tohoto tréninku trval asi 9 měsíců a probíhal pod vedením 392. bojové perutě. K tomu se navíc připojila spousta dalších bojových perutí a jednotek spadajících pod Velitelství vesmírných operací.

Hvězdné války v realitě?

Trénink dostal jméno „Black Skies“ a stal se novou sérií cvičení, která byla navržena tak, aby se zaměřila na specifické dovednosti. Hlavně tedy v očekávání, že jejich strážci budou zdatní a dokážou jednat v kritických situacích. K tomu všemu se tito kadeti připravovali na orbitální a kybernetickou válku, které byly taktéž součástí série tohoto tréninku. Tyto akce umožnily účastníkům procvičit si způsob elektronického boje v realistickém scénáři, a to provozováním skutečných systémů.

Ideální místo pro trénink

Tato řada nabídla válečné prostředí, které účastníkům umožnilo bezpečně střílet a demonstrovat příslušné zbraňové systémy. Akce proběhla za účelem, aby zdokonalili své bojové postupy, techniky a taktiky. Vše s představou bitevního pole v případě velkého konfliktu mezi národy létajícími do vesmíru.

Invaze a rušení GPS satelitů

Představitelé amerických vesmírných sil již dříve zmínili, že během probíhající ruské invaze na Ukrajinu došlo k rušení GPS satelitů. „Ukrajina možná nebude moci používat GPS, protože jsou kolem rušičky, které jí brání přijímat jakýkoli použitelný signál.“ Takhle alespoň tedy zněla zpráva z letošního dubna od generála Davida Thompsona, zástupce velitele vesmírných operací.

iZdroj fotografie: Unsplash

Generálmajor Shawn Bratton a jeho STARCOM tým zkoumají nové možnosti, jak budoucí bojové cvičení vylepšit. Kooperují se svými partnery a sdílejí mezi sebou své projekty a nápady. Ve výsledku chtějí vybudovat flotilu cílových satelitů, které budou daleko unikátnější než ty letošní. Dle Brattona je nejdůležitější vše důkladně naplánovat a najít správnou cestu vpřed.

Satelity jako jasné terče

Vzhledem k tomu, že armády na celém světě jsou i nadále závislé na chytrých satelitech, není žádným překvapením, že schopnost je narušit se stává hlavní prioritou. Vesmírné síly již provedly „simulované bojové střety na oběžné dráze“ v provozně omezeném prostředí na předchozím cvičení STARCOM v srpnu 2022.

Jak dle vás bude probíhat první vesmírný konflikt?

Zdroj: Space
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články