Americká vesmírná posádka má za sebou první živé simulační cvičení, které bylo výhradně zaměřené na posílení jejich velitelských a řídicích schopností.
Cvičení, které se uskutečnilo mezi 19. a 23. zářím, bylo zrealizováno za účelem zlepšit schopnosti velení a řízení amerického oddělení Vesmírných sil. Vývoj tohoto tréninku trval asi 9 měsíců a probíhal pod vedením 392. bojové perutě. K tomu se navíc připojila spousta dalších bojových perutí a jednotek spadajících pod Velitelství vesmírných operací.
Hvězdné války v realitě?
Trénink dostal jméno „Black Skies“ a stal se novou sérií cvičení, která byla navržena tak, aby se zaměřila na specifické dovednosti. Hlavně tedy v očekávání, že jejich strážci budou zdatní a dokážou jednat v kritických situacích. K tomu všemu se tito kadeti připravovali na orbitální a kybernetickou válku, které byly taktéž součástí série tohoto tréninku. Tyto akce umožnily účastníkům procvičit si způsob elektronického boje v realistickém scénáři, a to provozováním skutečných systémů.
Ideální místo pro trénink
Tato řada nabídla válečné prostředí, které účastníkům umožnilo bezpečně střílet a demonstrovat příslušné zbraňové systémy. Akce proběhla za účelem, aby zdokonalili své bojové postupy, techniky a taktiky. Vše s představou bitevního pole v případě velkého konfliktu mezi národy létajícími do vesmíru.
Invaze a rušení GPS satelitů
Představitelé amerických vesmírných sil již dříve zmínili, že během probíhající ruské invaze na Ukrajinu došlo k rušení GPS satelitů. „Ukrajina možná nebude moci používat GPS, protože jsou kolem rušičky, které jí brání přijímat jakýkoli použitelný signál.“ Takhle alespoň tedy zněla zpráva z letošního dubna od generála Davida Thompsona, zástupce velitele vesmírných operací.
Generálmajor Shawn Bratton a jeho STARCOM tým zkoumají nové možnosti, jak budoucí bojové cvičení vylepšit. Kooperují se svými partnery a sdílejí mezi sebou své projekty a nápady. Ve výsledku chtějí vybudovat flotilu cílových satelitů, které budou daleko unikátnější než ty letošní. Dle Brattona je nejdůležitější vše důkladně naplánovat a najít správnou cestu vpřed.
Satelity jako jasné terče
Vzhledem k tomu, že armády na celém světě jsou i nadále závislé na chytrých satelitech, není žádným překvapením, že schopnost je narušit se stává hlavní prioritou. Vesmírné síly již provedly „simulované bojové střety na oběžné dráze“ v provozně omezeném prostředí na předchozím cvičení STARCOM v srpnu 2022.