Na konci minulého roku se do vesmíru vydal společný projekt tří vesmírných agentur. Někteří vědci ovšem místo radosti cítí rozhořčení.
O vesmíru toho stále víme velmi málo, proto je vyslání teleskopu Jamese Webba do vesmírných hlubin doprovázeno nadějemi vědců na nové poznatky. Již před startem však dokázal teleskop vzbudit velké vášně. Členům komunity LGBT se totiž nelíbil jeho název. Zatímco dalekohled směřuje ke svému cíli, NASA hledá obhajobu pro jeho pojmenování.
Jediný pokus na dlouhou cestu
Po dlouhých 14 letech je JWST (James Webb Space Telescope) konečně na oběžné dráze. Je největším a nejvýkonnějším dalekohledem, který byl kdy vypuštěn. Do vesmíru vzlétl z evropského kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně v Jižní Americe 25. prosince 2021. Za 3,5 minuty po svém startu dosáhl vrcholu zemské atmosféry. Asi o půl hodiny později se odpojila nosná raketa, rozvinuly se solární panely a vesmírný dalekohled zahájil dlouhou cestu na konečné stanoviště.
JWST se bude nacházet ve druhém Lagrangeově bodě (neboli L2) systému Slunce-Země. To je zvláštní pozice ve vesmíru zhruba 1,5 milionu kilometrů od naší planety, kde se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly soustavy tak, že teleskop umístěný v této pozici nemění vůči soustavě svou polohu. Během 29 dnů se konstrukce dalekohledu rozvinou, ale nebudou fungovat, dokud nevychladnou. Poté bude po následujících pět měsíců dalekohled testován a kalibrován pro vědeckou misi, která začne v polovině roku 2022.
Kontroverzní pojmenování
Astronomové si od nového teleskopu slibují nové informace o exoplanetách až v nejvzdálenějších částech vesmíru. Observatoř je společným projektem NASA, Evropské vesmírné agentury a Kanadské vesmírné agentury. Původně byl nazván Vesmírný dalekohled nové generace a později pojmenován po Jamesi Webbovi, bývalém správci NASA.
Volba jména vyvolala protesty, protože vyšlo najevo zapojení Webba do pronásledování gayů a lesbiček. Tisíce astronomů podepsaly petici, kterou zahájili Dr. Chanda Prescod-Weinstein, astrofyzička Dr. Sarah Tuttle, astronomka Dr. Lucianne Walkowicz a astrofyzik Dr. Brian Nord, za změnu názvu. NASA to zatím odmítla, protože v archivech nenašla proti Webbovi žádné důkazy.
Co si myslíte o nátlaku na přejmenování teleskopu?