Otevření 1. vesmírného hotelu je plánováno na rok 2025. Cílem je umožnit lidem žít a pracovat mimo Zemi

Americká společnost odhalila nové informace a koncept svého nápadu na nový vesmírný hotel. Již vystavené projekty jsou na oběžné dráze od roku 2019.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Spojené státy přišly opět s unikátním nápadem pro evoluci lidstva. Zpočátku se jednalo o projekt, který představila kalifornská společnost Gateway Foundation a jmenoval se Von Braun Station. Futuristický koncept se aktuálně skládá z několika modulů, spojených výtahovými šachtami. Ty tvoří takové rotující kolo, které se točí kolem Země. Na projekt nyní dohlíží Orbital Assembly Corporation, společnost zabývající se výstavbou vesmíru. Došlo totiž k rozporům s Gateway a jejich spolupráce upadla.

Dvě obyvatelné vesmírné stanice

Orbital Assembly se nyní chystá vypustit ne jednu, ale dvě vesmírné stanice s turistickým ubytováním. První se jmenuje Voyager Station, která má nyní kapacitu 400 lidí a její otevření se bude pravděpodobně konat v roce 2027. Druhý, novější koncept se nazývá Pioneer Station. Tato stanice je navržena pro ubytování 28 osob. Může být uvedena do provozu za pouhé tři roky. Cílem je podle Orbital Assembly vytvořit prostorový „business park“, ve kterém budou vystavěné kanceláře a zároveň turisté.

Dovolená ve vesmírném hotelu?

Těmito projekty se snad pozemská civilizace konečně přiblíží možnému cestování vesmírem. Je to však stále poměrně drahé, a tak si mnozí z nás jen těžko umíme představit, jak strávit každoroční dovolenou mimo tento svět. Tim Alatorre z Orbital Assembly věří, že tato bariéra bude překonána s rozvojem vesmírné turistiky. „Cílem vždy bylo umožnit velkému počtu lidí žít, pracovat a prosperovat ve vesmíru“, řekl Alatorre v rozhovoru pro média.

Odlišné úrovně gravitace

Orbital Assembly počítá s tím, že obě stanice budou připomínat točící se kolo, které obíhá Zemi. V rozhovoru Alatorre vysvětlil fyziku stanice Voyager jako rotující vědro s vodou. V blízkosti středu stanice nebude také žádná umělá gravitace, ale jak se budete pohybovat po vnější straně stanice, pocit gravitace se zvýší. Trochu jinak to bude na stanici Pioneer, jelikož je menší a její úroveň gravitace bude také odlišná.

iZdroj fotografie: Unsplash

Budete moci dělat ve vesmíru své běžné potřeby?

Naštěstí bude v některých prostorech k dispozici umělá gravitace. Ta umožní se běžně sprchovat, jíst a pít v sedě apod. V prostorách s nižší gravitací budete moci dělat různé vymoženosti, které běžně na Zemi nemůžete. Celkově mají být prostory na stanicích dělány takřka jako v luxusních hotelích. Budou inspirovány návrhy Wernhera von Brauna, leteckého inženýra. Lidé jsou ale trochu skeptičtí, jelikož to všechno zní až příliš pohádkově, avšak myšlenka pomalu míří k realizaci. Za pár let se tedy uvidí, jak to dopadne.

Jaká je vaše ideální dovolená?

Zdroj: People
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články