Dálnice přes vesmír: Astrofyzici by mohli najít dopravní síť sestávající z červích děr. Máme naději na mezigalaktické cestování?

Badatelé naznačují, že důkazy o existenci takové dopravní sítě se mohou nacházet v již existujících datových souborech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli jsou předpoklady pro takovou „dálnici“ jen teoretické, některé vědce fascinují stále více. Astrofyzik japonské Nagoya University například říká, že lidstvo už možná podobnou síť ve vesmíru zaznamenalo. Ovšem v moři jiných dat se tyto důkazy následně ztratily. Podle expertů je lze nalézt, pokud dojde k opětovné analýze příslušných údajů. Opravdu by bylo možné tímto způsobem cestovat a jen nám to „uteklo“?
Spojnice v časoprostoru

„Pokud jsou červí díry s poloměrem 100 až 10 milionů kilometrů spojeny s naší Mléčnou dráhou a jsou tak běžné jako normální hvězdy, pak je můžeme zachytit opětovným rozborem dat z minulých let,“ říká Fumio Abe. Jinými slovy tato nová a velmi lákavá teorie nabízí další způsob, jak odpovědět na věčnou otázku: „Jsme ve vesmíru sami?“ Podle teorie jsou červí díry tunely se dvěma konci v různých bodech času a prostoru.

Tato spojení přitom neporušují Einsteinovu obecnou teorii relativity, dnešní věda ovšem stále netuší, zda tyto červí díry opravdu existují. Podle badatelů by totiž k jejich udržení bylo potřeba skutečně astronomické množství energie. „Červí díra je ze své podstaty zcela nestabilní. Potřebuje proto „látku“ s odpudivou gravitací, aby se udržela stabilní. Tedy, aby i průchod, který vytváří, zůstal dlouhodobě otevřený,“ vysvětluje expert.

Hledání obyvatelných světů

Abe také zdůrazňuje, že pokud by takovou síť červích děr vytvořili mimozemšťané, bylo by možné je detekovat pomocí tzv. gravitační mikročočky. Tuto metodu již badatelé použili k detekci tisíců vzdálených hvězd i exoplanet. Kromě toho existuje ještě další způsob, jak odhalit pokročilé mimozemské civilizace. Například hledání teoretických megastruktur, které se nacházejí kolem hvězd a využívají jejich energii.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Vědci mohou stejně tak hledat obyvatelné planety podle znečištění v jejich atmosféře. Koncept červích děr a jejich možností ale zůstává nadále nesmírně lákavou oblastí. Obzvláště s ohledem na možnosti, které by mohly poskytnout dostatečně pokročilým civilizacím. Mezigalaktické cestování možné během mrknutí oka je jedním ze svatých grálů technologů všeho druhu. Ovšem vesmír bude mít vždy cestu, jak nás případně zkrotit.

Která galaktická megastruktura vás fascinuje nejvíc?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Na dovolenou bez přebytečných kil: Spolehněte se na Tabatu, pětiminutové cvičení z Japonska, které „je vidět“ téměř okamžitě
Události247.cz
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská ponorka zaútočila na výcvikové středisko ve Lvově: Nečekaný útok Černomořské flotily podtrhává nedostatek pozemní munice
adbz.cz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní