Po celém světě padají z nebe tajemné koule. Jsou takřka nezničitelné a zvířata se v jejich přítomnosti chovají podivně

Tento jev je pozorován již stovky let, ale o jaký druh kovových koulí se jedná a odkud vlastně pocházejí, zůstává stále nevyřešitelnou záhadou.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Minulý rok na konci července spadla v Mexiku další záhadná koule. Obyvatelé Veracruzu sledovali, jak z nebe padá koule, jejíž materiál byl čistě vizuálně určen jako kov nebo tvrdý plast. Tento gigantický míč má nažloutlou barvu a je na něm jakýsi výběžek připomínající anténu. Místním obyvatelům byl zakázán přístup k místu havárie. Chopila se toho samozřejmě armáda. Vzala míč a prozkoumala místo havárie, ale zatím nebyly učiněny žádné komentáře o tom, o co se vlastně jedná.

Pády záhadných koulí z vesmíru

Předtím byl pád míče pozorován v roce 1966 v Arkansasu (USA). Spadl před očima svědků z naprosto čisté oblohy, přičemž nebyly vidět žádné známky průchodu hustými vrstvami atmosféry. Míč měl průměr cca 30 cm. Příběhů o těchto koulích je ale daleko více. Další pojednává dokonce o třech těchto koulích, které se nalezly v australské poušti. Byly zajímavé tím, že nevykazovaly takřka žádné poškození, což je vzhledem k jejich daleké cestě dost nepravděpodobné.

Vesmírné balvany nelze jen tak poškodit

V roce 1969 předvedl argentinský badatel A. Schneider podobnou kouli o průměru 22 cm, nalezenou v Argentině. Před kamerami novinářů se asi půl hodiny neúspěšně pokoušel poškodit povrch míče. Žádné mechanické působení však nezanechalo na povrchu koule ani škrábanec, což badatele skutečně zaujalo.

Zmínky o prvních vesmírných koulích

Někteří věří, že koule může být součástí nějakého satelitu nebo jiného létajícího stroje. Existují však doklady o kouli padající z nebe v roce 1802 u Leidenu (Nizozemsko), kdy oblohu ještě neovládl člověk. Místní obyvatelé našli na hřišti kovovou kouli a odnesli ji na leidenskou univerzitu, která byla na tehdejší dobu poměrně vyspělá. Vědci však nedokázali pochopit, o jaký druh koule šlo a z čeho vlastně byla složena. Na univerzitě byla uschována, dokud ji napoleonští vojáci neodvlekli, poté se stopa po tajemné kouli ztratila.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vyvolávají neobvyklé chování u zvířat

Po první světové válce byl nalezen další míč na území Rakousko-Uherska. Údajně byl vyroben z titanu. O několik desítek let později se našla pravděpodobně nejzajímavější koule. Na tu se čirou náhodou narazilo roku 1974 na Floridě. Konkrétněji na místě strašlivého lesního požáru nedaleko chalupy. Majitel chalupy hodil kouli do auta a odvezl ji domů. Měla průměr jen 20 centimetrů a působila velmi zvláštně. Její přítomnost v domě způsobila nevysvětlitelně neklidné chování psa. 

Zanechaly dost pochybností

Podrobná studie ukázala, že míč má až čtyři magnetické póly, vytváří kolem sebe magnetické pole a vysílá rádiové vlny. A uvnitř má ještě tři kulovité prvky. Je prý z oceli, ale s příměsí nějakého neznámého prvku. Podobné koule v roce 2000 spadly z nebe v Austrálii a Africe. Kovové koule spadly ve Vietnamu i Peru v letech 2018 a 2022, byly označeny jako satelitní palivové nádrže. Ale v diskuzi o těchto událostech na síti mnozí o této verzi pochybují. To znamená, že k pádu koulí dochází periodicky nejméně posledních dvě stě let. Jejich charakteristika je ale dost neurčitá.

Co nebo kdo podle vás za těmito koulemi stojí?

Zdroj: Anomalien
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články