Číslo 137, které vědcům nedá spát: Podle nich má ukrývat klíč k tajemství vesmíru

Číslo 137, které vědcům nedá spát. Pro většinu lidí obyčejná číslice, pro vědce má obrovský význam. Prý ukrývá klíč k tajemství vesmíru, které zatím nikdo nedokázal odhalit.

číslo 137 i Zdroj fotografie: O / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Číslo 137 už desítky let nedá spát teoretickým fyzikům ani okultistům. Podle některých v sobě skrývá tajemství vesmíru, podle jiných s sebou nese boží poselství. Nejčastěji je s ním spojováno jméno teoretického fyzika Wolfganga Pauliho, který jeho studiu zasvětil celý svůj život. Jaké je jeho skutečné tajemství?

Číslo 137 skrývá tajemství vesmíru

Číslo 137 se považuje za základní číslo, které vyjadřuje celý náš svět i vesmír. Je základní jednotkou takzvané konstanty jemné struktury, která ve fyzice vyjadřuje sílu elektromagnetické interakce. Jedná se o stejně základní veličinu, jakou je i rychlost světla nebo gravitační konstanta. Opakovaná měření dokázala, že hodnota konstanty jemné struktury se rovná 1/137. Tuto hodnotu fyzika udává už od roku 1916 a intenzivně se jí věnoval například Arthur Eddington, který se mimo jiné zasloužil o dokázání teorie relativity Alberta Einsteina. Záhadu čísla 137 se mu však rozlousknout nepodařilo.

číslo 137
iZdroj fotografie: Science Museum London / Science and Society Picture Library / Creative Commons / CC BY-SA
Wolfgang Pauli zasvětil studiu čísla 137 celý život.

Náhoda nebo záměr?

Další pozoruhodná skutečnost, se kterou je číslo 137 spojováno v oblasti fyziky a vesmíru, je samotný zrod vesmíru. Standardní model velkého třesku udává, že vesmír vznikl zhruba před 13,7 miliardy let. Symbolika tohoto čísla je zde více než do očí bijící, čehož si byl vědom i Wolfgang Pauli. Během svých studií dokonce čerpal i z ezoterických a okultních oblastí, jako je numerologie či studie židovské kabaly. Doufal, že v nich najde vysvětlení symboliky tohoto záhadného čísla. Ve skutečnosti však získal více otázek než odpovědí a číselnou záhadu nikdy nerozluštil.

Pravda se skrývá ve snech

Ve svém pátrání po záhadě, kterou číslo 137 skrývá, se spojil i se slavným psychologem Carlem Gustavem Jungem. Společně měli odpovědi najít ve snech. Opět bez úspěchu. Spolu s Jungem však během svého pátrání zavedou pojem synchronicita, který podle nich nejlépe vystihuje jev náhody a proč k ní může docházet na různých místech současně.

Odpovědi, které odhalují záhady spící mysli. Jak se ukazuje, sny jsou důležitější, než si člověk myslí

Další, kdo číslu 137 propadne, je americký teoretický fyzik Richard Feynman, který o magickém čísle dokonce napíše knihu s názvem „Neobyčejná teorie světla a látky“. V knize trefně popisuje slavnou „nepolapitenost“ tohoto čísla, o kterém věda ví, že existuje, ale přitom ho není možné ničím dokázat. Stále se tak jedná o nevyřešenou záhadu, která trápí teoretické fyziky po celém světě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články