Pokud se v příštích týdnech podíváte na oblohu, možná budete schopni zahlédnout objekt, který mohli naposledy vidět první obyvatelé Evropy a Asie.
Dne 2. března 2022 objevili astronomové ze Zwicky Transition Facility kometu pomocí širokoúhlého pozorovacího dalekohledu. Odhadují, že tato kometa oběhne Slunce jednou za 50 000 let. To znamená, že kometa byla naposledy spatřena v době staršího paleolitu, kdy se lidé začali teprve usazovat v Asii a Evropě.
Kometa, která míří blízko k Zemi
Kometa s názvem C/2022 E3 (ZTF) byla tehdy příliš slabá na to, aby ji bylo možné vidět bez dalekohledu. Pouhým okem bude však vidět někdy koncem ledna nebo začátkem února tohoto roku. Odhaduje se, že úplně nejblíže k Zemi bude 1. února 2023. Zhruba v tomto termínu ji tedy budou moci zahlédnout i amatérští pozorovatelé.
Podceňovaná kometa možná již velice brzy překvapí
Web zabývající se pozorováním vesmíru ale uvádí, že objekt se pravděpodobně bude jevit jako skvrna křídového prachu na tabuli. Nebude moc podobná onomu typickému oslnivému pruhu, který tvoří např. kometa Neowise. Samotná pravda se ale brzy ukáže a třeba právě tato kometa opravdu vytře lidem zrak.
Lidstvo se nemá čeho obávat
Kometa C/2022 E3 (ZTF) se původně považovala za ohrožující asteroid, ale pak se zjistilo, že má koma. Tento objekt byl nalezen pomocí dalekohledu, jehož výška je něco přes metr. Nejednalo se tedy o žádnou levnou cetku a existence této komety byla skutečně potvrzena. Bezpečně mine Zemi ve vzdálenosti asi 44 milionů kilometrů. Takže si obyvatelé Země mohou oddychnout a poklidně čekat, až se kometa zjeví, což bude už velice brzy. Pokud se Vám tedy navečer naskytne čistá obloha nebo budete mít čas pro sledování živého přenosu z pozorování komety, tak neváhejte a běžte se podívat.