Hvězdný návštěvník k nám přišel až z Pluta

Kosmický návštěvník jménem „Oumuamua“ se k nám dostal nejspíš z Pluta a rodí se kolem něho nová teorie.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V roce 2017 probleskl Sluneční soustavou podivný paprsek světla a o tři roky později prohlašuje tým vědců, že ví, o co se tehdy jednalo – světlo bylo prvním mezihvězdným návštěvníkem detekovaným v naší soustavě. Možná šlo o kus vyřazené mimozemské technologie. Možná šlo o kosmický chuchvalec prachu tvořený křehkým zmrzlým vodíkem. Teď přišel další tým vědců s tím, že problém Oumuamua opravdu rozlouskl.

Ledovec pocházející až z Pluta

Podle nich jde o dusíkový ledovec odlomený až z Pluta. Vědci brali v potaz i exotické teorie, protože to nevypadalo jako žádná z komet, kterou by někdo z nich předtím viděl. Nejenom, že objekt pocházel z mezihvězdného prostoru, ale taky zářil jako vrcholek aktivního majáku. Nezachytil ho žádný teleskop, který by ho vyfotil a odhalil tak přesnější tvar, ovšem pravidelný vzorec světla naznačuje, že se objekt otáčel.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stejný údaje také naznačují, že byl plochý a široký podobně jako třeba frisbee a tenký jako cigareta. A podivnosti nekončí: jak to míjelo Slunce, zrychlilo to, jako by do raketového pohonu někdo najednou přilil palivo. Komety tohle dělají, jenže jejich palivo jsou vodní páry a ty jsou v dalekohledu vidět. Cokoli takhle popohnalo Oumuamua, vidět nebylo. Obě zmíněné předchozí teorie měly vysvětlit obě vlastnosti vzdáleného, blikajícího světla.

Zbytečné skákání k mimozemšťanům

Teorie o kusu mimozemské technologie z harvardské laboratoře navrhovala, že šlo o světelnou plachtu, tedy ultratenký a ultralehký disk, který zrychlil, když dostal energie ze slunečního světla. Odpovídá to datům, ovšem podle dalších vědců není potřeba hned skákat k mimozemské technologii. Oumuamua je podivný, ano, ale spíš proto, že se na něj astronomové zatím nemohli pořádně podívat a tedy získat žádná skutečně podrobná data.

iZdroj fotografie: Pixabay

Teorie ledovce z dusíku vyhovuje datům podobně jako ledovec vodíkový. Disk se z něj mohl stát postupně cestou galaxiemi, podobně jako voda postupně odplavuje mýdlo. A odpařování dusíku by nebylo viditelné pro dalekohledy. Kromě toho dusík ve formě ledu už astronomové ve vesmíru spatřili a povrch Pluta je podobnými kusy pokryt, o čemž existují v NASA záznamy od sondy New Horizon, když kolem trpasličí planety letěla.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články