Vědci hledají způsob, jak otevřít portál do paralelního vesmíru

Vědci zjistili, že hned vedle nás existuje zrcadlový vesmír. Svět se zrcadlovými atomy, možná dokonce zrcadlová Země, která nemusí být tak daleko, jak se zdá.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Náš vesmír vznikl přibližně před 15 miliardami let, když při velkém třesku explodovala malá, ale velmi horká singularita. Ale možná vesmír tehdy nebyl jediný, kdo se narodil. Ve fyzice se totiž prostor a čas spojují do jednoho čtyřrozměrného kontinua neboli časoprostoru. Pokud je tento časoprostor plochý a sahá daleko za hranice našeho pozorování, existuje možnost, že obsahuje nespočetné množství odpojených vesmírů. Existuje však omezený počet způsobů, jak lze částice v těchto jiných vesmírech poskládat dohromady.

Naše realita není ta jediná

Znamená to, že teoreticky je naše realita jen malou částí toho, co je venku, a někdo jako vy může žít v paralelním vesmíru podobném tomu našemu. A ten vesmír může být tak blízko jako milion bilionů biliontin centimetru daleko. Přestože zeď mezi vesmíry může být neuvěřitelně malá, cestování mezi nimi nebude snadné, ale rozhodně možné.

Jak se dostat do jiného světa?

Vše, co potřebujete, je 85megawattový jaderný reaktor schopný vypálit na povel miliardy neutronů. Tak se tým fyziků pracující v laboratoři Oak Ridge v Tennessee snaží otevřít brány do zrcadlového vesmíru. Samozřejmě musí nejdřív najít způsob, jak to udělat. Pokud jim to vyjde, znamenalo by to, že se při průchodu zdí mezi dvěma světy proměnili v zrcadlový obraz sebe sama.

Jak by mohl identický vesmír existovat?

Každá částice by musela mít stejné interakce po dobu 13,7 miliard let, aby vytvořila identický vesmír, jaký máme nyní. Zrcadlový vesmír by s největší pravděpodobností měl své vlastní zrcadlové zákony fyziky. Ale je těžké to vědět s jistotou, protože zatím nikdo nezjistil jedinou zrcadlovou částici. Možná nejsou odpovědi v laboratoři, ale v samotném vesmíru. Ten je však plný temné hmoty. Nemůžeme ho pozorovat přímo a nemáme ponětí, z čeho je vyroben nebo jak funguje. Ale víme, že temná hmota je dostatečně silná, aby zabránila rozletu galaxií.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vesmír je daleko větší, než se zdá

Jiný vesmír doposud nikdo nenašel a možná je důvodem to, že temná hmota uniká ze zrcadlového světa do toho našeho. Pokud by to vědci dokázali zjistit, potvrdilo by se, že zrcadlový vesmír existuje. Faktem totiž je, že se ve vesmíru rozléhá pětkrát více temné hmoty než viditelné hmoty. Zrcadlový vesmír může tedy být daleko větší než ten, ve kterém pozemšťané žijí.

Další komplikovaná fakta

I kdyby se lidem podařilo otevřít bránu do jiného světa, portál by byl neuvěřitelně malý. Až příliš malý na to, abyste něco viděli bez velmi výkonného laboratorního vybavení. Již zmíněné protony a neutrony také zkomplikují situaci, jelikož do jiného světa můžete vstoupit jen tehdy, pokud byste se mohli zmenšit do velikosti atomu.

Jakými způsoby by se ještě mohla otevřít brána do jiného vesmíru?

Zdroj: WhatIf
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články