Dle nového výzkumu může být v naší galaxii až 300 milionů obyvatelných planet. Co to však reálně pro lidstvo znamená?

Podle NASA se v Mléčné dráze může nacházet až 300 milionů planet s podmínkami vhodnými k životu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Od té doby, co astronomové potvrdili přítomnost planet mimo naši sluneční soustavu, si lidstvo klade otázku, kolik z nich by mohlo ukrývat život. Nyní jsme o krok blíže k nalezení odpovědi. Dle nového výzkumu může být v Mléčené dráze až 300 milionů obyvatelných planet

Lidé vždycky dumali nad tím, jestli někde jinde existují další světy, na kterých by život mohl prospívat. Věky stará otázka se opět vynořuje s tím, jak je poslední dobou objevováno stále více a více exoplanet. A podle nové studie máme odhad, kolik planet by mohlo podporovat život. Ale pozor, to číslo vás nejspíš bude šokovat – protože podle nových odhadů může být takových planet asi 300 milionů.

Dobré podmínky k životu hned „v sousedství“

Badatelé použili data z dnes již vysloužilého Keplerova vesmírného dalekohledu a i díky nim odhadli počet obyvatelných planet přímo v Mléčné dráze na tak vysoké číslo. Několik z nich se může dokonce nacházet přímo v našem sousedství. Co tedy činí planetu v očích vědců obyvatelnou? Zaprvé musí mít pevné kamenné jádro, které dovoluje na povrchu výskyt tekuté vody. Zadruhé potřebuje mít nedaleko hvězdu, která bude mít správnou teplotu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Abychom byli přesnější, takové hvězdy se musí podobat našemu Slunci v rozmezí plus minus 815 stupňů Celsia. Zajímavé je, že tato kritéria splňuje několik hvězd, které jsou poměrně blízko – čtyři z nich ve vzdálenosti nějakých 30 světelných let od našeho Slunce. Ta nejbližší je dokonce 20 světelných let daleko. Samozřejmě nic není jisté, ale tento výzkum nám pomáhá porozumět tomu, které exoplanety mají správné podmínky pro udržení života.

Dalekohled s historií

Keplerův dalekohled už vědcům poskytl data o miliardách planet, ale nyní už vědí i to, že slušná část těchto planet může mít pevný povrch a být obyvatelná. A ačkoli jsme daleko od finálních verdiktů a povrch i voda jsou jen jedny z mnoha životních faktorů, je vůbec možnost takto přesné kalkulace naprosto úžasná. Mise dalekohledu skončila v roce 2018 a do té doby hledal právě obyvatelné planety v naší galaxii.

iZdroj fotografie: Pixabay

V této studii byly jeho údaje zkombinovány s daty mise Gaia, která zkoumala, kolik energie dopadá na planety z jejich hostitelských hvězd, což by otvíralo další možnosti obyvatelných světů. Při započtení atmosféry planet vyšlo najevo, že asi polovina Slunci podobných hvězd má skalnaté planety s možností existence tekuté vody na povrchu. Ale tohle je jen začátek, rozhodně je příliš brzy na vypravování vesmírných lodí na vzdálené cesty.

Zdroj: NASA

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články