Proč jsme dosud nevykopali díru skrz naskrz celé zeměkoule? Cesta k protinožcům by trvala zhruba 45 minut

Nápad prokopat se na druhou stranu Země už mělo mnoho lidí. Možné by to teoreticky bylo, ovšem samotné provedení naráží na řadu překážek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Představte si, že si objednáte extra velkou pizzu a čekáte na její doručení až k Vašim domovním dveřím. Za tu čekací dobu byste mohli teoreticky proskočit tunelem, který jste si vykopali na dvorku. Vedl by přímo skrz Zemi, takže byste skončili někde na její opačné straně. Taková cesta by vám trvala necelou třičtvrtěhodinu, samozřejmě za předpokladu, že onen tunel už byste měli předem vykopaný.

Nejhlubší vrt na světě

Vrtání do zemské kůry je něco, co lidé dělají již dlouhou dobu. V současnosti je ruský vrt Kola tím nejhlubším na světě. Při jeho 12kilometrové délce chybí teoreticky vykopat už jen 12 730 metrů. Při této vzdálenosti už byste skutečně Zemí propadli. Celý proces kopání trval necelých 30 let a byl ukončen v roce 1994.

Propadnutí Zemí a potenciální důsledky

Pokud byste se skutečně rozhodli vrtem propadnout, tak si nejprve musíte obstarat ochranný oblek. Ten by měl odolat teplotám kolem 7 000 °C. Důvodem je samozřejmě cesta přes zemské jádro a plášť. Jen pro představu, jde o teplotu o 1 500 °C vyšší než na povrchu Slunce. Dále vezměte technologii, kterou jste použili k vytvoření takové magické kombinézy, a najděte způsob, jak ji aplikovat k ražení tunelu. Je to nezbytné, jelikož tým, který stál za vrtem Kola, musel přestat kvůli roztavenému vybavení. A to zvládli prorazit jen 0,1 % cesty skrze Zemi.

Není to zdaleka všechno

Coriolisův efekt souvisí s neustálou potřebou Země otáčet se rychlostí 1 600 km/h. Když raketově proletíte tunelem rychlostí kolem 30 000 km/h, budete taženi k jeho stranám na nevyhnutelném kolizním kurzu. Coriolisův efekt se však nevyskytuje mezi póly planety. Takže nejreálnější by bylo začít tunelovat tam. Při cestování kolem zemského jádra by se zároveň hodil vakuový tunel, který by eliminoval jakýkoli odpor vzduchu. V opačném případě byste se u jádra zasekli a vznášeli. Skvělý nápad na pár minut, než Vám dojde, že nemáte žádné jídlo a nemůžete se hnout dál.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje dlouhý seznam faktorů, které je třeba vzít v úvahu při navrhování této myšlenky. Realita a fyzikální pravidla, kterými se řídí náš vesmír, nám bohužel moc možností nedávají. Ale někdy může být zábavné vyhodit knihu pravidel, abychom viděli, co by se mohlo stát, kdybychom zkusili neobvyklé věci. Možná někdo, kdo lidstvu takovou možnost nabídne, časem přijde.

Jakou svačinu byste si na takové cestování vzali?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články