Nový vesmírný objev, planetka ve tvaru psí kosti, nedá astronomům spát. Má hned dva měsíce

Na asteroidu, který se oficiálně jmenuje Kleopatra, jsou zvláštní dvě věci. Je totiž obrovský a zároveň překvapivě lehký.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Eric Mack
                   

Vědci se podívali na jeden z nejvýraznějších obřích asteroidů kolem nás. Zjistili při tom, že je ještě podivnější, než si původně mysleli. Kleopatra je dlouhá asi 270 kilometrů a tvarem silně evokuje psí kost. Má taky dva měsíce, které nesou jména AlexHelios a CleoSelene, tedy dětí egyptské královny. Astronom Franck Marchis pracující v Institutu SETI poznamenal, že Kleopatra je v rámci Sluneční soustavy opravdu jedinečným kouskem.

Obrovská a hrozně lehká

Věda obecně zažívá nejvíc pokroku při zkoumání opravdu divných věcí. Kleopatra je tak ideálním kandidátem na to, aby se z ní vědci dověděli něco nového o Sluneční soustavě. Vědci použili teleskop v Chile ve snaze získat co nejlepší snímky velmi neobvyklého tvaru Kleopatry. Největší z trojice asteroidů je delší než New Jersey, případně je to asi polovina délky Lamanšského průlivu. Ten je dlouhý 520 kilometrů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Druhá studie se věnovala revizi původně odhadované dráhy asteroidu i orbity obou jejích měsíců. To dovolilo badatelům vypočítat hmotnost Kleopatry, která byla dalším překvapením. Asteroid má totiž jen asi třetinu váhy, ke které došly původní odhady. Vzhledem k tomu, že se věřilo, že je z kovu, jde rozhodně o zvláštní a nečekaný vývoj. Všechno naznačuje, že jde spíše o porézní sloupec kamenů než o jeden velký kus železa.

Vznik následkem srážky těles

Asteroidy tvořené tímto způsobem nejsou tak neobvyklé. Například Bennu, ze kterého odebrala nedávno vzorek sonda Osiris-Rex, má podobně porézní strukturu. Tyto kosmické skály se formují z materiálu uvolněného během výrazných dopadů velkých těles. Vzniklé úlomky se zkrátka nahromadí v prostoru, až vytvoří nové tělo. Takhle mohla podle astronomů vzniknout jak samotná Kleopatra, tak i oba její obíhající měsíce.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Eric Mack

Tým SETI Institutu doufá, že bude moci na Kleopatru zaměřit další a silnější teleskopy. Jde jim hlavně o to zjistit, zda nemá asteroid ještě více měsíců či neskrývá další zajímavá překvapení. Jde totiž o velmi matoucí, a tím pádem zajímavý systém. Rozhodně bude vyžadovat vědeckou pozornost i v budoucnu. Nejen pomocí teleskopů, ale nejspíš i nějakou speciální misi, která by odhalila celou historii formování Kleopatry a jejích „dětí“.

Zdroj: Cnet

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články