Přišla vám v poslední době SMS zpráva od České pošty? Po jejím přečtení hrozí ztráta všech peněz na bankovním účtu

Lidem v poslední době chodí hromadně SMS zprávy z České pošty. Po jejich přečtení hrozí ztráta všech peněz na bankovním účtu. Na tyto odkazy nikdy neklikejte!

české pošty i Zdroj fotografie: Andrepoiy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kolem České pošty se poslední dobou šíří jedna negativní zpráva za druhou. Aktuálně své zákazníky varují před kybernetickými útoky. Podvodníci rozesílají zprávy, že byl očekávaný balíček oběti pozdržen v třídícím centru. Oběť je následně vyzvána, aby vyplnila chybějící údaje, případně zaplatila dopravní poplatek. Všechny tyto zprávy však vedou ke ztrátě osobních dat i peněz.

Falešné zprávy od České pošty

Typy zpráv, kterými se podvodníci snaží z nic netušících obětí vylákat citlivé osobní údaje nebo dokonce přístup k bankovnímu účtu, najdete přímo na stránkách České pošty. My vám zde ukážeme pouze pár těch nejčastějších:

  • Doručení je pozastaveno, protože vaše zásilka nemá číslo domu…
  • Váš balík čeká na zpracování z důvodu nezaplacených nákladů na dopravu…
  • Váš balík byl vrácen do přepravního centra z důvodu nesprávné adresy…
  • Vaši objednávku nebylo možné doručit, protože nebyly uhrazeny žádné poplatky…
  • Neúspěšný pokus o doručení. Potvrďte svou adresu…
české pošty
iZdroj fotografie: Art Jarka / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci pro své phishingové kampaně využívají Českou poštu.

Znění těchto zpráv se často mění. Všechny najdete v databázi České pošty, která seznam podvodných zpráv pravidelně aktualizuje. Pokud podobná zpráva přijde i vám, přepošlete ji na adresu [email protected]. Tím podpoříte informovanost o podvodných praktikách a možná někoho zachráníte před ztrátou peněz.

Phishingové kampaně sílí

Poslední dobou se s podobnými phishingovými kampaněmi doslova roztrhl pytel. Proto je důležité, aby příjemci dokázali rozeznat, že se ve skutečnosti nejedná o zprávu od České pošty. Nejčastěji můžete podezřelé odlišnosti pozorovat u URL adresy přiloženého odkazu. Česká pošta používá oficiální domény ceskaposta.cz a cpost.cz. Jakékoliv jiné variace poukazují na podvod.

neplatné bankovky

Psala vám někdy Česká pošta SMS zprávu? Musíte zpozornět, Češi kvůli tomu přišli už o miliony korun

Podle oficiálního vyjádření České pošty bylo na neznámého pachatele podáno trestní oznámení. Každá informace o podobném útoku tak může Policii České republiky významně pomoci v pátrání po podvodníkovi či podvodnících. Není vyloučeno, že za vlnou phishingových zpráv stojí organizovaná skupina zločinců. Každý pokus o podvod byste tudíž měli nahlásit České poště i policii a zvýšit tak šance na dopadení podvodníků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články