Psala vám někdy Česká pošta SMS zprávu? Musíte zpozornět, Češi kvůli tomu přišli už o miliony korun

Nové podvodné SMS zprávy cílí na zákazníky České pošty. Pokud na tento trik naletíte, můžete během krátké chvilky přijít o všechny úspory. Na tohle si dávejte pozor!

neplatné bankovky i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Na zákazníky České pošty útočí další podvodné SMS zprávy. Jedná se o starý dobrý trik, který má z důvěřivých uživatelů vytáhnout citlivé osobní a platební informace. Ačkoliv se jedná o poměrně profláknutý druh podvodu, stále si najde své důvěřivé oběti. Zranitelní jsou především ti, kteří při obdržení zprávy skutečně očekávají balíček od České pošty.

Podvodné SMS zprávy od České pošty

Vybraným obětem přijde na telefon SMS zpráva, podle které nemůže být doručen jejich balíček. Důvodem jsou chybějící informace o adresátovi, které je potřeba co nejrychleji doplnit. V opačném případě nemůže být balíček doručen. Tento druh podvodné SMS zprávy funguje pouze na toho, kdo v daném období nějaký balíček skutečně očekává. Pokud vám taková zpráva přijde, když žádnou zásilku nečekáte, pravděpodobně nad tím mávnete rukou a nebudete si zprávy dále všímat. Ti ostatní se však mohou nechat velmi lehce zmást a kliknout na přiložený odkaz.

podvodné SMS zprávy
iZdroj fotografie: Česká pošta / Creative Commons / CC BY-SA

Falešné webové stránky

Tyto útoky nejsou nic nového pod sluncem a většina velkých podniků a státních institucí s nimi mají velmi bohaté zkušenosti. Většinou se velmi rychle postarají o to, aby byl přístup na falešné webové stránky zablokován. Podvodníci jsou v tomto ohledu ovšem stejně vynalézaví a nové podvodné weby produkují stále rychleji.

Mnohdy už navíc není do podvodné SMS zprávy vložen odkaz na tyto falešné weby, nýbrž URL adresa, kterou si má oběť dle instrukcí zkopírovat do příkazového řádku daného prohlížeče. Už samotný tento fakt by vás měl upozornit na to, že tady nejspíš něco nehraje.

Varovné signály

Varovných signálů obsahují podvodné SMS zprávy více. Prvním z nich je adresa odesílatele, která neodpovídá oficiálnímu tvaru České pošty. Podobné nesrovnalosti byste následně měli najít i ve zmíněném odkazu nebo URL adrese podvodné webové stránky. Konkrétně Česká pošta o nejnovějších podvodných útocích a jejich varovných znacích pravidelně informuje na svých internetových stránkách.

Hlavně na nic neklikat: Českem se šíří podvodné SMS zprávy a e-maily od České pošty

Pokud byste tyto varovné signály náhodou přehlédli a skutečně postupovali podle informací v SMS zprávě, dříve nebo později byste se dostali do bodu, kdy budete muset vyplnit údaje ke své platební kartě. Pokud tak učiníte, můžete následující dny jen bezmocně sledovat, jak vám postupně mizí peníze z účtu. Běžná škoda tohoto druhu podvodu může činit i několik milionů korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články