Přišla vám SMS zpráva od finančního úřadu? Možná jde o podvod, který vás okrade o tisíce korun

Tváří se jako SMS zpráva od finančního úřadu, jde však o podvod. Jedno kliknutí vás připraví o tisíce korun, které vám nikdo nevrátí. Na tyto výzvy nereagujte.

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

To, že kyberzločinci ke svým podvodům využívají jména známých společností nebo státních institucí, je známá skutečnost. V poslední době se opět rozmohly podvody, které využívají jména finančního úřadu a své oběti lákají na nedoplatek nebo přeplatek na daních. Útok může přijít v podobě podvodné SMS zprávy nebo falešného hovoru. V obou případech vás podvodníci přimějí kliknout na nebezpečný odkaz a následně vás okradou o tisíce korun.

Podvodná SMS zpráva z finančního úřadu

V tomto míří podvodníci skutečně vysoko. SMS zpráva informuje oběť o přeplatku na dani, který jí může být vyplacen po přihlášení na portálu Moje daně, jak uvádí web Peníze.cz. Odkaz ve zprávě z finančního úřadu však vede na falešnou imitaci skutečného portálu Moje daně a po uživatelích vyžaduje přihlášení bankovní identitou. Pokud si dotyčný včas nevšimne odlišností v URL adrese webu nebo odkazu, má zaděláno na pořádný průšvih.

Přihlášení pomocí bankovní identity poskytne podvodníkům neomezený přístup k bankovnímu účtu oběti. Kyberzločinci tak mohou provádět platby z účtu oběti, přihlásit se pomocí ukradené bankovní identity do jiných služeb nebo ukradená data nabízet k prodeji na dark webu. Každé takové zneužití znamená ztrátu několika tisíc korun.

papíry a kalkulačka na stole
iZdroj fotografie: stevepb / Creative Commons / CC BY-SA
Zpráva z finančního úřadu může být podvod.

Falešný hovor od úředníka

Další formu podvodu, která využívá jméno finančního úřadu, představuje falešný telefonní hovor od domnělého úředníka. Podvodníci v těchto případech zdařile napodobují oficiální telefonní čísla státní instituce a své oběti informují o nedoplatku na daních. Zároveň dotyčném poradí, jak situaci jednoduše a rychle vyřešit.

Oběti zašlou další instrukce SMS zprávou, která zároveň obsahuje odkaz na falešný Daňový portál. Podvodníci následně provedou okamžité platby z účtu oběti, které mohou dosahovat i výše několika tisíc korun. Kyberzločinci v tomto případě spoléhají na strach, který v obětech vyvolá zmínka o nedoplatku na dani.

Jeden hovor a 183 000 Kč v čudu: Senior naletěl triku podvodníků, teď varuje ostatní

Všímejte si varovných signálů

V případech těchto podvodů je důležité si uvědomit, že vás dokáže ochránit pouze vlastní obezřetnost. V případě podvodných SMS zpráv i falešných hovorů z finančního úřadu je nutné všímat si různých varovných signálů. Většinou se jedná o tvar URL adresy odkazovaného webu, který místo domény „.cz“ používá doménu „.eu“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články