Důležitá funkce na WhatsAppu bude nově zpoplatněna. Kdo nezaplatí 3 600 Kč, má smůlu

Záloha na Google Drive nemusí na první pohled vypadat nijak škodlivě. Nově se takto budou ukládat zprávy a média z WhatsAppu. Každý si tak připlatí za vyšší kapacitu uložiště.

záloha na Google Drive i Zdroj fotografie: Dmitry Barsky / Creative Commons / CC BY-SA
                   

WhatsApp přichází s nepopulární změnou svého zálohování dat. Pro spoustu uživatelů to bude znamenat zvýšené finanční náklady na provoz této oblíbené aplikace. Společnost Meta toto opatření zavádí u operačního systému Android, kde se bude záloha ukládat na Google Drive. Své uživatele bude o změně předem individuálně informovat.

Záloha na Google Drive

Plánované změny se týkají výhradně uživatelů WhatsAppu na zařízeních s operačním systémem Android. Zálohování dat se už nebude nadále provádět v uložišti samotné aplikace. Nově se budou data ukládat na Google Drive každého uživatele. Tato změna s sebou pro některé uživatele přinese skryté zvýšené náklady na provoz uložiště. Stane se tak v případě, pokud uživatel překročí limit uložiště, který má od společnosti Google zdarma.

Stejné jak u Applu

Bez diskuze se jedná o významný posun smluvních podmínek používání WhatsAppu. Změnu zálohování dat lze už nějakou dobu pozorovat u beta verze aplikace. Do plného provozu by měla vstoupit v první polovině letošního roku a bude se týkat všech zařízení s operačním systémem Android. Změna s sebou přináší jisté výhody i nevýhody.

Výhodou může být snadná dostupnost a správa záloh na vlastním úložišti. Nevýhodou je pak větší spotřeba kapacity uložiště. Záloha na Google Drive tak bude znamenat vyšší poplatky za jeho provoz.

mobilní aplikace
iZdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC BY-SA

Každý uživatel by měl 30 dní před spuštěním změny obdržet upozornění, ve kterém budou vysvětleny veškeré podrobnosti. Společnost Meta chce tímto způsobem sjednotit podmínky zálohování dat s operačním systémem iOS od Applu. Zálohy na iPhonech totiž už dlouhodobě probíhají na osobní iCloud uložiště každého uživatele.

Whatsapp

Naléhavé: Uživatelé WhatsAppu by měli zpozornět, už brzy budou muset zaplatit poplatek 3 600 Kč

Jiné možnosti

Zálohování dat se provádí především proto, aby uživatelé o své data nepřišli při změně mobilního telefonu. Záloha na Google Drive však není jedinou alternativou, jak data přenést do nového zařízení, i když je jednou z nejlepších. Další možností je manuální přenesení všech dat pomocí Wi-Fi připojení. K tomu však uživatel potřebuje mít obě zařízení k dispozici. Alternativ může existovat více a každý uživatel by měl mít dostatek času na to, aby všechny možnosti prozkoumal a vybral si takovou, která nejlépe vyhovuje jeho požadavkům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články