EU rozhodla. Každý, kdo má doma pračku starší 3 roky, si bude muset koupit novou. Zákaz starých praček se nezadržitelně blíží. Má to však docela dobrý důvod.
Evropská unie často přichází s různými nařízeními, které mnohdy ve společnosti vyvolávají silnou vlnu nevole. Většina těchto nařízení však řeší zásadní otázky ochrany životního prostředí, které nelze brát na lehkou váhu. Dopady některých moderních vymožeností na životní prostředí bývají často katastrofální a nevratné. Tyto dopady je nutné regulovat, což mají zajistit právě nařízení Evropské unie. Kromě regulací na používání plynových kotlů, se tak v dohledné době můžeme těšit na zákaz starých praček.
Domácnosti čeká zákaz starých praček
Vývoj moderních technologií je nezadržitelný. Každý rok přichází výrobci s novými a lepšími modely domácích spotřebičů, které nám v mnohém usnadňují život. V současné době se výrobci zaměřují také na to, aby byly jejich spotřebiče co nejšetrnější k životnímu prostředí, a přitom si zachovaly svou funkčnost. Týká se to drobných domácích spotřebičů, jako jsou mixéry či kávovary, které lépe nakládají s elektrickou energií nebo spotřebou vody.
Stejně tak jsou vyvíjeny i velké domácí spotřebiče, jako jsou ledničky nebo pračky, u kterých se sleduje jejich energetická třída. To ovšem znamená, že je životnost těchto spotřebičů mnohem menší. Technologie, která byla před deseti lety vrchol toho, co jste na trhu mohli pořídit, dnes jen těžko uspokojí nároky na energetickou čistotu. Z toho důvodu nás v následujících letech pravděpodobně čeká zákaz starých praček, které nebudou splňovat předepsané normy.
Problém jménem mikroplasty
Právě pračky představují pro životní prostředí velkou zátěž. Kromě spotřeby elektrické energie a vody je zde otázka odpadu, který při praní vypouštějí. Jednu část problému představují samotné prací prostředky, které svými chemikáliemi použitou vodu nevratně znečišťují. Mnohem větší problém však představuje samotné oblečení z moderních materiálů, které obsahují mikroplasty. Umělé látky sice mohou mít nesporné výhody v ohledu své funkčnosti, jako je nepromokavost nebo dobrá absorpce potu.
Zároveň se z nich však při praní uvolňují mikroplasty, které spolu s odpadní vodou ohrožují životní prostředí. Jedná se o drobné mikročástice, které ve vodě téměř nelze pochytat. Existují však filtry, které mohou mikroplasty pochytat už během samotného praní. Francie je první stát EU, který chce tento typ praček začít upřednostňovat od roku 2025. Nové pračky bez zabudovaného filtru na mikroplasty nebude ve Francii možné od příštího roku prodávat. Je tak jen otázkou času, kdy se nařízení přemění na zákaz starých praček ve všech evropských domácnostech.