75 % maminek má v mateřském mléce mikroplasty, hlásá nová studie. Teď je potřeba zkoumat otázku vlivu na novorozené děti

Nové výzkumy ukázaly děsivou skutečnost. Velké množství matek má mikroplasty v mateřském mléce. Aby se to nestalo i vám, dávejte pozor při následujícím.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nová studie publikována v časopise Polymers, která byla provedena v Římě, odhalila, že 75 % nových maminek má v mateřském mléce mikročástice plastu. A to týden po samotném porodu. V posledních letech se daly mikroplasty najít prakticky kdekoli – od oceánů až po lidskou krev. „Přítomnost mikroplastů v mateřském mléce je ve spojení s předchozím objevem v placentě velkou hrozbou. Ohrožuje to totiž extrémně zranitelnou populaci novorozenců,“ uvádí výše zmíněný časopis.

Vystaveny částicím prakticky neustále

Podle The Guardian odebrali vědci vzorky mateřského mléka 34 nových maminek týden po porodu. Otestování tekutiny prokázalo, že ve 26 z nich jsou mikroplasty. Nejhojnějšími druhy byly polyethylen, PVC a polypropylen, tedy všechny druhy obalových materiálů. Testované matky se ovšem také lišily „věkem, produkty osobní péče, které používaly, konzumací ryb nebo mořských plodů, nápojů a balených potravin.“ Co z toho plyne?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Že dotyčné ženy byly vystaveny mikroplastům bez ohledu na své návyky nebo sortiment, který nakupovaly. Skutečnost, že mikroplasty jsou i v placentě, už badatelé potvrdili v roce 2020. A nové závěry uvedené v tomto rozboru naznačují, že „všudypřítomnost mikroplastů dělá lidské vystavení tomuto materiálu naprosto nevyhnutelným“. Nejsou si ale jistí, co přesně tohle znamená pro novorozence a jak s touto informací dále naložit.

Otázka vlivu na novorozené děti, výhody kojení převažují

Jak podotýká Salon, našli je už v krvi a mají ovlivňovat naše zažívání. Jenže miminka jsou mnohem zranitelnější než dospělí a vliv mikroplastů je tady nejasný. „Důkaz mikroplastů v mléce zvyšuje už tak velké obavy o zdraví této zranitelné skupiny,“ říká Dr. Valentina Notarstefano, jedna z autorek výzkumu. „Bude naprosto klíčové najít a posoudit způsoby, jak redukovat toto vystavení hlavně během těhotenství a následně kojení.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přesto badatelé stále radí matkám, aby v kojení pokračovaly. „Je třeba podotknout, že přínosy kojení pro dítě jsou mnohem větší než nevýhody způsobené přítomností těchto částic,“ vysvětluje podle The Guardian Notarstefano. Studie jako ta naše nesmí připravit děti o mateřské mléko, ale zvýšit veřejné povědomí o tomto problému. Jde také o tlak na politiky, kteří mají v moci zákony na redukci tohoto druhu znečištění.“

Více studií, větší vzorky ohrožené populace

Dick Vethaak z Vrije Universiteti v Amsterdamu uvedl, že je rozhodně potřeba dalších bádání. Ideálně s většími vzorky populace. „To, co vidíme, je jen vrcholek mikroplastového ledovce. A v tuto chvíli nemáme žádné znalosti o jeho možném dopadu na kojená miminka. Je tedy potřeba provést více studií hlavně v těchto raných fázích života. Novorozenci a malé děti jsou na částice i připojené sloučeniny mnohem citlivější než my dospělí,“ shrnul situaci.

Co mohou tedy nastávající a nové matky udělat pro ochranu svých dětí? Aktuálně je prakticky nemožné se v normálním životě mikroplastům vyhnout. Vědci doporučují hlavně opatrnost při nákupech čehokoli od zeleniny po oblečení. „Rádi bychom matkám doporučili větší obezřetnost. Vyhněte se potravinám a nápojům v plastových obalech, kosmetice nebo zubním pastám s mikroplasty. Stejně tak oblečení vyrobenému ze syntetických vláken.“

Co všechno kupujete v plastovém obalu?

Zdroj: Ncbi
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články