Zákaz používání internetu v práci, Češi budou mít brzo plošně utrum

Čeká nás zákaz používání internetu v práci. Firmy hodlají razantně zakročit proti používání internetu v pracovní době pro osobní účely. Co je k tomu vede?

používání internetu i Zdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Život bez internetu si dnes už nedokáže téměř nikdo představit. V mnoha ohledech nám ulehčuje život, šetří čas a v některých případech i peníze. Používání internetu je běžné jak v osobním, tak i v pracovním životě. Některé profese se bez internetu neobejdou a existují i takové, které jsou na internetu přímo závislé. V takovém prostředí je těžké rozlišit, kdy pracovník využívá internet pro pracovní a kdy pro osobní účely. To se má ale brzy změnit – tématem se zabýval i web Udalosti247.

Používání internetu v práci

Přiznejme si to, každý z nás někdy využil internet v práci pro své osobní potřeby. Možná jste si potřebovali něco akutně vyřešit nebo jste využili chvilky před obědem a pročetli si nejnovější zprávy. Používání internetu je dnes naprosto přirozené, a pokud vám to pracovní nasazení dovolí, představuje ideální způsob, jak si na chvíli odpočinout či vyplnit pár hluchých minut mezi poradami. Většinu lidí však nenapadne, že podobné brouzdání po internetu může představovat potencionální bezpečnostní riziko, před kterým jsme vás už na našem webu též varovali.

používání internetu iZdroj fotografie: Japanexperterna.se / Creative Commons / CC BY-SA
Phishingový útok může firmě způsobit i víc než milionové ztráty

Ochrana dat

Většina firem vlastní velké množství dat. Jedná se o citlivé osobní údaje zaměstnanců, finanční informace, data ke konkrétním projektům a podobně. Všechny tyto informace mohou být lákadlem pro různé hackery a podvodníky. Pokud zareagujete na phishingový útok na svém osobním počítači, můžete přijít o citlivá osobní data a své peníze. Pokud na stejný útok zareagujete na pracovním počítači, můžete útočníkům odevzdat přístup ke všem výše zmíněným informacím. Takový útok může firmě způsobit velké potíže a může ji stát i velké množství peněz.

A je po soukromí: EU bude číst každou naši zprávu odeslanou přes internet

Google ruší internet pro osobní účely

Přesně tento argument použila firma Google, která nově zavádí opatření, díky kterému budou mít jejich zaměstnanci omezené používání internetu. Omezení by mělo obsahovat především různé nástroje umělé inteligence, jako je ChatGPT, které mohou představovat potencionální riziko pro shromažďování citlivých dat. Je jen otázka času, kdy se zákaz dostane i k nám. Může se týkat také používání mobilních telefonů v pracovní době. Takové opatření by nebylo v rozporu se zákoníkem práce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články