A je po soukromí: EU bude číst každou naši zprávu odeslanou přes internet

Představte si, že každá zpráva, kterou pošlete přes internet, nezůstane soukromá a bude si ji číst někdo další. Přesně to se může brzy stát realitou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé plány Evropské unie mohou vzbuzovat oprávněné obavy. Jedním z takových plánů je návrh Evropské komise na boj proti sexuálnímu zneužívání dětí na internetu. Tato myšlenka na první pohled vypadá jako dobrý krok, ale současný plán Evropské unie by mohl znamenat značný zásah do soukromí občanů EU, tvrdí Ivan Bartoš, předseda Pirátů. Bartoš poukazuje na nedomyšlenost tohoto návrhu, který by mohl vést k masovému sledování občanů. 

Děsivý plán

Plán zahrnuje skenování internetových chatů za účelem detekce potenciálně problematického obsahu, a to pravděpodobně v reálném čase. To by mohlo ohrozit soukromí a bezpečnost komunikace občanů, dokonce i v případech, kdy neexistuje žádné reálné riziko. Navíc technologie, které mají vyhodnocovat obsah, nejsou vždy spolehlivé a mohou označit nevinný obsah za rizikový. To by mohlo mít nepředvídatelné následky, kdy by nevinná fotografie nebo konverzace mohla být chybně interpretována a mít právní důsledky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Žádné soukromí

Podle Bartoše by tento návrh mohl nakonec zasáhnout i do telefonních hovorů a internetových úložišť. Jeho obavy se týkají potenciálního ohrožení občanských svobod a soukromí. Dnes by mělo probíhat jednání na půdě Evropské komise ohledně tohoto nařízení, a příští středu by se měla tuzemská vláda sejít k jednání o této otázce. Ivan Bartoš věří, že Česká republika může sehrát klíčovou roli v tom, zda bude tento návrh přijat nebo zamítnut. Takže v konečném důsledku závisí na nás, zda budeme i nadále mít přístup k internetu, který známe dnes, nebo zda dojde k radikálním změnám kvůli ochraně soukromí.

Zdroj: Epochtimes
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články