Zákaz telefonů v Česku? V zahraničí funguje perfektně, brzy to možná čeká i nás

Nizozemští studenti nemohou od nového roku používate telefony ve školách. Nové nařízení se překvapivě setkalo s úspěchem i u žáků. Učitelé si ho nemohou vynachválit.

telefony ve školách i Zdroj fotografie: Andy Mabbett / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V Nizozemsku zavedli zákaz telefonů ve školách. Nejdříve se zákazy týkaly výhradně základních škol, nyní byl rozšířen i na školy střední. Zákaz začal plošně platit počátkem tohoto roku a odezvy na jeho zavedení jsou pozitivní – jak ze stran učitelů, tak ze strany žáků. Žáci se prý lépe soustředí a o přestávkách se spolu více baví. Do budoucna by mohly být telefony ve školách zakázány i v Česku.

Už žádné telefony ve školách

Po prvotních obavách, jak bude zákaz telefonů mezi studenty přijat, přichází úleva a radost. Až na pár výjimek se žáci zákazu přizpůsobili překvapivě dobře. Během prvního týdne zákazu museli na Nizozemských školách zabavit kolem 50 telefonů žákům, kteří nařízení nerespektovali. Stále se však z celkového počtu 1 600 studentů jedná o zanedbatelný počet. Většina žáků tak neměla problém telefony ve školách nepoužívat, a dokonce si tento zákaz sami chválí. O přestávkách mají více času na přípravu učiva a také se mezi sebou více baví a vznikají nová přátelství.

zákaz telefonů
iZdroj fotografie: Chainwit. / Creative Commons / CC BY-SA
Zákaz používání telefonů ve školách

Speciální skříňky na mobily

Některé nizozemské školy dokonce zákaz telefonů zavedly už od začátku školního roku, přestože vláda telefony ve školách zakázala až od začátku kalendářního roku. Začínalo se omezením u žáků prvního ročníku a postupně se rozšířil na všechny studenty. Žáci přitom mají na výběr, zda svůj mobilní telefon rovnou nechají doma nebo ho po příchodu do školy uzamknou do speciální skříňky, kde si ho po konci vyučování opět vyzvednou, jak uvádí server NL Times.

Pokud někdo zákaz poruší, bude mu telefon nekompromisně zabaven a vrácen až na konci vyučovacího dne. V některých školách zavedli i další tresty, například v podobě nařízených domácích prací. Většina škol však uvádí, že k těmto praktikám musela přistoupit pouze ve výjimečných případech nepřesahujících počet 10 žáků.

Jeskyně, kde se mobily vypínají, podivně blikají a voda kape zdola nahoru, je opředená děsivou minulostí

Studenti se o přestávkách baví

Učitelé si hned po prvních týdnech pochvalovali viditelné zlepšení v soustředění u většiny svých žáků. Dalším pozitivem je dle učitelů i žáků kreativnější využití přestávek. Někteří žáci si do školy začali nosit karty a učitelé dokonce zaznamenali návrat discmanů, na kterých si studenti přehrávají svou oblíbenou muziku. Není tedy vyloučené, že budou telefony ve školách brzy zakázány i v ostatních zemích. V některých českých školách už k podobným praktikám dobrovolně přistoupili někteří ředitelé.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články