Zemřel mu otec, tak ho proměnil na robota: Možná to v budoucnu bude čekat každého z nás

Otec mu odešel do nebe, tak si z něj udělal robota. Dnes s ním komunikuje za pomocí chatu, lidé ho ale odsuzují. Je takový druh uchování vzpomínek zdravý?

robota i Zdroj fotografie: imjanuary / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Smrt je tragická událost, kterou provází silné emoce a pocit ztráty. Čím bližší vám zesnulý člověk byl, tím bolestnější a zdlouhavější proces truchlení prožíváte. Moderní technologie však nabízí nové možnosti, jak si uchovat vzpomínky na blízkou osobu i dlouho po jejím skonu. Například muž z amerického Oaklandu vtisknul nehynoucí obraz svého zesnulého otce do umělé inteligence. Jeho vzpomínky nyní mají podobu robota.

Vzpomínky zesnulého proměnil na robota

V roce 2016 se Jamesi Vlahosovi převrátil svět vzhůru nohama. Lékaři jeho otci diagnostikovali rakovinu ve finální fázi vývoje. Nedalo se nic dělat a oba se museli s touto krutou novinou smířit. V té době Jamese zaujal vývoj umělé inteligence, ve které viděl nový způsob, jak zachovat vzpomínky a odkaz zesnulého otce. James s otcem strávil hodiny, během kterých nahrával jeho životní příběh, jak uvádí web BBC.

O tři roky později zkombinoval vzpomínky svého otce s chatbotem umělé inteligence a vytvořil aplikaci, která uchovává osobnost jeho milovaného otce. Následně založil firmu s názvem HereafterAI, která aplikaci poskytuje dalším zájemcům. Uživatelé pak mohou do aplikace nahrát fotografii svého blízkého, která se jim při používání zobrazí místo robota.

robota
iZdroj fotografie: Jernej Furman from Slovenia / Creative Commons / CC BY-SA
Vzpomínky zesnulého otce uchovává v umělé inteligenci.

V Jižní Korei jsou ještě o krok dál

Podobné způsoby uchování vzpomínek na zesnulou osobu jsou často vyobrazovány ve sci-fi filmech či literatuře. Vývojáři v Jižní Koreji se rozhodli tento nápad převést do reality. Jejich umělá inteligence s názvem DeepBrain dokáže vytvořit avatar zesnulého člověka na základě několika hodin vytvořených videozáznamů. Umělá inteligence se z nich učí vytvořit tvář, hlas i způsoby dané osoby, aby následně místo robota skutečně připomínala živou bytost. Jihokorejští vývojáři to vnímají jako nový přístup ke smrti, který podle nich může v lidech rozvinout takzvanou kulturu dobrého umírání.

Umělá inteligence může narušit proces truchlení

Někteří vědci a psychologové vyjádřili obavy, že podobné zachycení takzvaného živého odkazu může v pozůstalých narušit proces truchlení. Pocity ztráty a silné emoce, které po smrti blízkých prožíváme, jsou důležitou součástí procesu, jak se s úmrtím vyrovnat. Pokud bychom ve stádiu truchlení znovu slyšeli hlas zesnulého, může to pro náš mozek být velmi matoucí a dokonce to může celý proces truchlení narušit.

„Simulátor smrti“ ukazuje uživatelům, jaké pocity provázejí smrt. A jen pro představu, žádné bílé světlo nás nečeká

V důsledku se tak s úmrtím nevyrovnáme a šok ze ztráty můžeme prožít s určitým zpožděním nebo dokonce opakovaně. Ačkoliv mohou podobné technologie určitě přinést mnoho pozitivního, je třeba s nimi zacházet opatrně a nenarušovat přirozené procesy truchlení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články