Použít wifi jako nástroj k vidění skrze zdi? Vypadá to, že skutečnému soukromí může být záhy úplný konec

Pokud byste chtěli dosáhnout naprostého soukromí, museli byste přestat používat prakticky veškerou technologii. To je bohužel prostá realita dnešního světa.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Velký Bratr a jeho sledovací síť neustále roste a taky se vyvíjí všude kolem nás. A ti, kteří ji používají ke sledování, monitoringu, ovlivňování a kontrole mají neukojitelný hlad po našich datech. Stále v tom navíc posouvají hranice a většině lidí to, zdá se, nevadí. Pokud se ale našich práv nechopíme teď, pravděpodobně se dočkáme zcela jiné společnosti. Takové, ve které už nebude jakékoli soukromí. Pravda, podle některých už v takové dávno jsme.

Využití wifi signálů

Nedávno se ukázalo, že vědci pracují na způsobu, jakým by se dala wifi využít k pohledu skrze zdi našich domovů. Konkrétně badatelé z Carnegie Mellon University vyvinuli metodu pro detekci trojrozměrných objektů a pohyb lidských těl. Potřebují k tomu jen místnost a wifi router. Používají k tomu DensePose, systém mapování všech pixelů na lidském těle do tvaru fotky. DensePose vyvinuli v Londýně badatelé stojící za AI algoritmy Facebooku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Následně vytvořili hlubokou neurální síť mapující wifi signály, jejich úhel a amplitudu vysílanou routerem. Z těchto údajů lze sestavit model lidského těla. Jak už jsme viděli u mnoha předchozích dotěrných technologií, její vývojáři samozřejmě vychvalují přínosy, které by mohla mít. Podle nich to lze uplatnit v domácí zdravotní péči, kdy pacienti nebudou chtít být sledováni kamerou například v koupelně, nebo jinými způsoby.

Přístroj, který se dívá

Většina lidí ale nechce, aby je kdokoli sledoval na záchodě bez ohledu na jejich věk nebo tělesnou kondici. Někdo to může vnímat jako staromódní chování, budiž. Bohužel se ale nejedná zdaleka o první případ, kdy vědci vyvinuli podobnou technologii. Hodně lidí si to neuvědomuje, ale vědci pracují na způsobech vidění skrze zeď už více jak dekádu. Právě k tomuto účelu lze použít i normální mobilní telefon, což se často neví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty jsou samozřejmě asi nejlepším sledovacím zařízením, jaké bylo kdy vyvinuto. Většina společnosti si je samozřejmě bere s sebou, prakticky kamkoli se vydají. V závislosti na počtu instalovaných aplikací pak mohou telefony vysílat data ohledně lokality i 1000krát za den. Ta jsou víckrát poslána různým společnostem. Podle Times monitorují desítky firem každou minutu každého dne pohyb desítek milionů lidí a ukládají si pak masivní datové objemy.

Pochmurná vyhlídka budoucnosti

Prakticky nic na mobilním telefonu tak není zcela soukromé. Nikdy. Stejně tak si telefon nahrává každé místo, které jste s ním navštívili. Skutečně tak žijeme ve věku Velkého bratra a už prakticky není cesty zpět. Věci se v budoucích letech pravděpodobně jen zhorší. Například minulý týden si automobilka Ford nechala patentovat technologii, která jí dovoluje na dálku ovládat váš vůz. Použití jinými značkami je jen otázkou času.

Několik podobných technologií se objevilo i v několika technothrillerech poslední doby. Od té doby se však situace ještě zhoršila. Proč se o to tedy nestará více lidí? Proč nejsou tyto technologie mnohem větším politickým tématem a problémem? Všichni jsme se dostali do obrovské technologické klece a valná většina společnosti to jednoduše přijme. A oni budou zkrátka tlačit ještě dál, protože nenaráží na naprosto žádný odpor, případně minimální.

Co nejotravnějšího jste naposledy odinstalovali z telefonu?

Zdroj: Vice
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články