Právě se Českem šíří zprávy, které lidi obírají o 30 000 Kč. Zdánlivě nevinný text je podfuk

Právě se Českem šíří zprávy, které lidi obírají o 30 000 Kč. Zdánlivě nevinný text je podfuk. O peníze už kvůli nevědomosti přišla řada lidí. Na tohle si dejte dobrý pozor!

SMS zpráva i Zdroj fotografie: Lee Haywood from Wollaton, Nottingham, England / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Českem se v posledních dnech šíří zprávy, které důvěřivé lidi lákají k novému internetovému podvodu. Zprávy slibují pohádkové výdělky za minimální práci. V tomto případě se jedná o lajkování videí na platformě YouTube, za které vám bude vyplacena pohádková odměna. Ve skutečnosti se vás však naopak snaží o peníze obrat.

WhatsAppem se šíří zprávy s lákavým výdělkem

Zprávy se šíří oblíbenou aplikací WhatsApp, kde vás osloví neznámé číslo s předčíslím +27. Jedná se o předčíslí Jihoafrické republiky, takže znalý uživatel už v tuto chvíli začne tušit problém. Přesto se stále najde spousta lidí, kteří na podobné lákadlo jednoduše skočí. Dotyčný vám ve zprávě nabídne zajímavou práci z domova, kdy stačí pouze lajkovat videa na YouTube a kasírovat peníze.

Za pět olajkovaných videí dostanete 125 korun a s dalším rozvojem vám slíbí výdělky až 90 tisíc měsíčně. Samotné znění zprávy přitom může napovědět, že zde něco nehraje. Špatná gramatika, kostrbatá čeština a časté záměny v rodě naznačují, že se nejspíš nejedná o seriózní nabídku.

šíří zprávy
iZdroj fotografie: Saud / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodná zpráva slibuje pohádkový výdělek za pouhé lajkování videí na YouTube.

Varovné znaky jsou do očí bijící

Je až neuvěřitelné, kolik varovných znaků tyto zprávy mají, a přesto se stále najdou lidé, které vidina peněz bez práce úplně pohltí. Když na nabídku zareagujete, budete vyzváni, abyste určili, kterou banku používáte. V nabídce bank však naleznete takové perly, jako je Obchodní banka Československá nebo Sberbank. Ta první vůbec neexistuje a ta druhá v Česku už několik let nepůsobí, jak uvádí web Médium.cz.

V tuto chvíli vám dotyčný ještě stále tvrdí, že je vše naprosto bezpečné, že nevyžadují žádné poplatky. Ujistí se, že jste starší 18 let a v případě zájmu vás odkáží na vaši novou „osobní asistentku“, se kterou však musíte komunikovat přes Telegram. Dotyčná vás následně přidá do nějaké „pracovní skupiny“, kde vám jsou servírovány všechny ty neuvěřitelné výdělky ostatních účastníků.

uživatelé whatsappu

Varování: Uživatelé WhatsAppu a Telegramu jsou v ohrožení, šíří se nový virus, který vás okrade o peníze

Místo výdělku přijdete o peníze

Následně vám skutečně dotyčná pošle videa, které máte olajkovat a vy se můžete pustit do práce. Hned poté vás však chce okamžitě povýšit a v tu chvíli už začne vyžadovat poplatek za přístup k prémiovým filmům, kde získáte přístup k těm „reálným výdělkům“. Pokud to v tuto chvíli nezabalíte, pravděpodobně už vám nebude pomoci. Provedením platby sednete podvodníkům na lep a postupně můžete přijít až o 30 tisíc korun. Tyto zprávy se šíří celým Českem, takže si na ně dejte dobrý pozor.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články