Varování: Uživatelé WhatsAppu a Telegramu jsou v ohrožení, šíří se nový virus, který vás okrade o peníze

Uživatelé desktopových verzí oblíbených komunikátorů typu WhatsApp a Telegram, by se měli mít na pozoru. Jejich zabezpeční neodhalí případný virus, který vám může ukrást citlivá data.

uživatelé whatsappu i Zdroj fotografie: BrayLockBoy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Věděli jste, že oblíbené komunikátory, jako je WhatsApp a Telegram, nenabízejí své aplikace pouze pro mobilní telefony, ale také pro stolní počítače? Takové řešení může být lákavé pro dlouhé a komplexní konverzace, které mohou vyžadovat různé pracovní skupiny a podobně. Uživatelé by si však měli na desktopové aplikace těchto komunikátorů dávat velký pozor. Jejich zabezepeční totiž neposkytuje stejnou ochranu, jako jejich mobilní verze.

Riziko desktopových aplikací

Uživatelé desktopových aplikací WhatsAppu nebo Telegramu pravděpodobně netuší, že se jedná pouze o převlečenou verzi webové aplikace. Uživatelské prostředí sice vypadá přívětivě a připomíná to, na které jsme zvyklí z mobilní verze. Přesto se nejedná o tu samou aplikaci. Desktopové aplikace stále fungují na principu Chromia, který je znám svou zranitelností vůči různým virům. Tyto verze také často zaostávají za bezpečnostní a systémovou aktualizací, což znamená, že jimi lehce pronikne většina virů a jiných skodlivých souborů.

Uživatelé jsou méně obezřetní

Je zvláštní, že právě u zpráv přijatých v komunikátoru typu WhatsApp nebo Telegram, si uživatelé dávají mnohem menší pozor na různé podezřelé přílohy a odkazy. Zatímco otevření příloh v emailu si většina lidí dvakrát rozmyslí, u souborů poslaných komunikátorem to u většiny neplatí. Díky tomu si můžete do svého počítače jednoduše stáhnout nějaký virus typu trojského koně, který umožní hackerům jednoduchý přístup k vašim osobním datům.

iZdroj fotografie: Ismail El Hasnaouy / Creative Commons / CC BY-SA

Pozor byste si také měli dávat, jestliže si do počítače nainstalujete nějakou aplikaci, která umožňuje vzdálený přístup do vašeho zařízení. Toto může být nutné, pokud řešíte nějaký problém. Vždycky byste si ale měli být jistí, že osoba, které umožňujete vzádlený přístup do svého zařízení, je skutečně technik, který vám chce pomoci. Často se totiž může jednat o podvodníka, který se za technickou podporu pouze vydává. Vždycky ale podobnou aplikaci ze svého počítače odstraňte ihned, jakmile ji už nebudete potřebovat.

Jak se chránit?

Samozřejmě existuje způsob, jak si užívat všechny výhody, které desktopová verze komunikátoru nabízí, a riziko hackerského útoku omezit na minimum. V první řadě byste měli zvážit, zda skutečně využívat desktopovou aplikaci. Vždycky exituje internetová verze, která poskytuje aktuální zabezpečení, takže nemusíte řešit včasnou aktualizaci své aplikace. V neposlední řadě byste ve svém počítači měli mít aktivní nějaký antivirový software, který vaše zařízení ochrání pře útoky a případně vás včas varuje o výskytu nějakého ohrožení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články