Uživatelé WhatsAppu a Telegramu v ohrožení: Šíří se nový virus, který dokáže napadnout bankovnictví

Přihlásil se na WhatsApp, nevědomky si stáhl do počítače nový virus, ten se mu pak naboural do bankovnictví a připravil ho o peníze. V ohrožení můžete být i vy.

nový virus i Zdroj fotografie: kjarrett / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Věděli jste, že oblíbené komunikátory, jako je WhatsApp a Telegram, nenabízejí své aplikace pouze pro mobilní telefony, ale také pro stolní počítače? Takové řešení může být lákavé pro dlouhé a komplexní konverzace, které mohou vyžadovat různé pracovní skupiny a podobně. Uživatelé by si však měli na desktopové aplikace těchto komunikátorů dávat velký pozor. Jejich zabezepečení totiž neposkytuje stejnou ochranu, jako jejich mobilní verze a šíří se po nich nový virus.

Desktopovými komunikátory se šíří nový virus

Uživatelé desktopových aplikací WhatsAppu nebo Telegramu pravděpodobně netuší, že se jedná pouze o převlečenou verzi webové aplikace. Uživatelské prostředí sice vypadá přívětivě a připomíná to, na které jsme zvyklí z mobilní verze, přesto se ale nejedná o tu samou aplikaci. Desktopové aplikace stále fungují na principu Chromia, který je znám svou zranitelností vůči různým virům. Tyto verze také často zaostávají za bezpečnostní a systémovou aktualizací, což znamená, že se jimi lehce šíří nový virus a další škodlivé soubory, které mohou napadnout bankovnictví.

investiční podvod
iZdroj fotografie: Rasheedhrasheed / Creative Commons / CC BY-SA
Desktopovými komunikátory se šíří nový virus.

Lehkovážnost se nevyplácí

Je zvláštní, že právě u zpráv přijatých v desktopovém komunikátoru, si uživatelé dávají mnohem menší pozor na různé podezřelé přílohy a odkazy. Zatímco otevření příloh v emailu si většina lidí dvakrát rozmyslí, u souborů poslaných komunikátorem to většinou neplatí. Díky tomu si můžete do svého počítače jednoduše stáhnout nový virus typu trojského koně, který hackerům umožní přístup do vašeho bankovnictví.

Pozor byste si také měli dávat, jestliže si do počítače nainstalujete nějakou aplikaci, která umožňuje vzdálený přístup do vašeho zařízení. Toto může být nutné, pokud řešíte nějaký problém. Vždycky byste si ale měli být jistí, že osoba, které umožňujete vzdálený přístup do svého zařízení, je skutečně technik, který vám chce pomoci. Často se totiž může jednat o podvodníka, který se za technickou podporu pouze vydává. Vždycky ale podobnou aplikaci ze svého počítače odstraňte ihned, jakmile ji už nebudete potřebovat.

uživatelé whatsappu

Varování: Uživatelé WhatsAppu a Telegramu jsou v ohrožení, šíří se nový virus, který vás okrade o peníze

Antivirový software je základ

Samozřejmě existuje způsob, jak si užívat všechny výhody, které desktopová verze komunikátoru nabízí, a riziko hackerského útoku omezit na minimum. V první řadě byste měli zvážit, zda skutečně potřebujete využívat desktopovou aplikaci. Vždycky existuje internetová verze, která poskytuje aktuální zabezpečení, takže nemusíte hlídat aktualizaci své aplikace. V neposlední řadě byste ve svém počítači měli mít aktivní nějaký antivirový software, který vaše zařízení ochrání před útoky a včas varuje, pokud si nechtěně stáhnete nový virus.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články